به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188834888

هواکش IP44 چیست

khazafan

هواکش IP44 یکی از هواکش های آکسیال است که در جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار تولید می شود.

هواکش IP44 در آزمایشگاه ها تحت آزمایش های جدی قرار می گیرد. هواکش IP44 در این آزمایشات در مقابل سیل، باران های طولانی، گرد و غبار و ... قرار می گیرد. پس با این روش می توان مقاومت هواکش IP44 در برابر مواد نفوذی را اندازه گیری کرد.

به دنباله نام هواکش IP44 دقت کنید.IP در واقع یک واحد اندازه گیری است. این واحد مشخص کننده توان مقاومتی یک هواکش در برابر گرد و خاک است. عدد بعد از IP مشخص کننده این توان می باشد. که در ادامه به صورت کامل آن را بررسی خواهیم کرد.


@image


محفظه های هواکش IP44 از قسمت های بسیار مهم این وسیله هستند. این محفظه ها در هواکش IP44 به گونه ای عمل می کنند که خود از ورود گرد و غبار جلوگیری می کنند. همچنین این محفظه ها طولانی شدن عمر کاری هواکش IP44 را در دستور کار خود دارند.

هواکش IP44 را می توان با هواکش های آکسیال دیگر متفاوت دانست. در تعریف هواکش ها می گفتیم که وظیفه مشترک همه ی آنها تهویه هوا است. اما نحوه انجام کارآن ها متفاوت است. اکثر هواکش ها با انتقال هوای بیرون به داخل و برعکس عمل تهویه هوا را انجام می دهند.

اما هواکش IP44 یا هر هواکش IP داری با مقاومت در برابر ورود ذرات نفوذی این عمل را انجام می دهد. پس تمرکز هواکش IP44 بیشتر بر روی عدم ورود ذرات گرد و غبار یا آب می باشد.

هواکش IP44 با توجه به موارد گفته شده یک هواکش بسیار مقاوم است که از ورود جامدات یعنی ذرات گرد و غبار و مایعات یعنی بارش باران در شرایط مخصوصی جلوگیری می کند.

با توجه به این توضیح در رابطه با هواکش IP44 باید فهمیده باشید که برای نصب در ساختمان های بلند و نیز نزدیک به آب هواکش IP44 یک هواکش بسیار مناسب است.یکی از ویژگی های هواکش IP44 این است که دارای دو مدل است.پس در خرید هواکش IP44 متناسب با نیاز مان دست مان باز است و می توانیم تا حد ممکن هواکش IP44 را نزدیک به خواسته های خود خریداری کنیم.


@image


در خرید هواکش IP44 از اصل بودن و نیز گارانتی آن اطمینان حاصل بفرمایید. زیرا هواکش IP44 مدام در برابر ذرات نفوذی قرار می گیرد و این به معنای این است که بیشتر و بیشتر ممکن است دچار خرابی شود. پس داشتن یک گارانتی و پشتیبانی مناسب بسیار می تواند به شما کمک کند.

هواکش IP44 به علت این که در برابر خاک قرار می گیرد، به صورت هفته ای یک بار و یا دو هفته یک بار باید تمیز شود. این مورد به عملکرد بهتر آن کمک شایانی می کند.

هواکش دارای درجه حفاظت یا کد آی پی (IP) با استفاده از تکنیک های برتر تولید شده تا از نفوذ گرد و غبار و آب در شرایط سخت جلوگیری کند.

هواکش IP44

درجه حفاظت یا کد آی‌پی (به انگلیسی: IP code) در استاندارد آی‌ئی‌سی 60529 ثبت شده و استانداردی است که مطابق آن تجهیزات الکتریکی با کدهای استانداردی با دو حرف IP در کنار دو رقم، از نظر نفوذ در برابر عوامل خارجی دسته بندی می‌شوند. رقم اول که بین 0 تا 6 متغیر است سطح حفاظت در برابر جسم سخت خارجی را مشخص می‌کند. رقم دوم که متغیر بین ۰ تا 8 است، میزان حفاظت در برابر نفوذ آب (و نه هیچ مایع دیگری) را مشخص می‌کند. هر چه این رقم ‌ها بیشتر باشند میزان حفاظت نیز بیشتر است.

هواکش دارای درجه حفاظت یا کد آی پی (IP) با استفاده از تکنیک های برتر تولید شده تا از نفوذ گرد و غبار و آب در شرایط سخت جلوگیری کند. هواکش IP44 تحت سخت ترین تست ها در برابر محیط های خشن قرار گرفته است که برای مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• باران و سیل

• نمک، مه و رطوبت

• گرد و غبار و قرار گرفتن در معرض خاک

محفظه ها برای عملکرد مناسب و بالا بردن طول عمر و کارآیی هواکش IP44 بسیار حیاتی هستند و برای مقاومت در برابر نفوذ مواد خاص ساخته شده اند. برای اطمینان از دوام و حفاظت بیشتر به هواکش هایی با استاندارد IP44 و بالاتر نیاز داریم.

برای آشنایی کامل شما با استاندارد IP در ذیل جدولی را قرار خواهیم داد که به معرفی اعداد موجود در آن و میزان مقاومت هر کدام از آن ها اشاره خواهد داشت.


imageimage


همانطور که می توانید در جدول بالا ملاحظه کنید هواکش IP44 دارای دو رقم 4 است که رقم اول نشان دهنده مقاومت در برابر جسم جامد خارجی با قطر 0٫1 میلی‌متر یا بیشتر است و رقم دوم نشان دهنده مقاومت در برابر پاشیده شدن آب بر روی محفظه هواکش است.

با توجه به موارد ذکر شده می توان نتیجه گرفت هواکش IP44 برای نصب در خارج از ساختمان مناسب است زیرا در برابر پاشیده شدن آب مقاوم بوده و مقداری نیز در برابر گرد و غبار مقاوم است. قطعا برای شرایط سخت تر آب و هوایی باید به فکر تهیه هواکش هایی با استاندارد IP بالاتر بود. نکته جالب در خصوص هواکش IP44 این است که هر دو مدل هواکش سانتریفیوژ و آکسیال با استاندارد IP موجود هستند و شما می توانید بنابر نیاز خود یکی از انواع هواکش IP44 را انتخاب کرده و با خیال راحت آن را در محیط باز نصب کنید.

منبع1

منبع2

منبع3

منبع4

ثبت نظر
khazarfan