به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188844115

هواکش تخلیه دود چیست

khazafan

هواکش تخلیه دود یکی از انواع تجهیزات تهویه هوا است که استفاده از آن می تواند تا حد بسیار چشمگیری به ارتقاء امنیت ساختمان شما کمک کند. هواکش تخلیه دود قادر است مقادیر بسیار زیادی از دود و حرارت را با قدرت از ساختمان خارج کند و مانع از شروع و یا گسترش آتش سوزی شود.

استفاده از هواکش تخلیه دود در کسب و کارها و شرکت های تجاری متداول تر است و خیلی از ساختمان های تجاری، فارغ از وسعت خود، از این سیستم استفاده می کنند.

هواکش تخلیه دود

هواکش تخلیه دود‎ یکی از انواع تجهیزات ایمنی به کار رفته در ساختمان ها است. هواکش تخلیه دود معمولاً به عنوان جزء کوچک تری از یک سیستم تخلیه دود کلی فعالیت می کند. کار سیستم تخلیه دود آن است که مانع از حرکت دود در ساختمان شود. به محض آنکه حسگرهای این دستگاه متوجه وجود مقادیر بیش از مقدار مجاز دود شوند، دستور شروع به کار کردن را به هواکش تخلیه دود صادر می کنند. اگرچه هر نوع ساختمانی از استفاده از هواکش تخلیه دود نفع خواهد برد و به امنیت خود خواهد افزود، ولی استفاده از این سیستم برای برخی از ساختمان و کسب وکارها، برای مثال بیمارستان ها، الزامی است.

در صورت بروز آتش سوزی در داخل یک ساختمان، دود و گازهای مختلف بخش های مختلف این ساختمان را پر خواهند کرد. بنابراین، ضروری است که ساختمان ها در وهله‌ی اول طوری ساخته شوند که از پخش دود و این گازهای سمی ممانعت به عمل بیاورند. استفاده از هواکش تخلیه دود ریسک ناشی از آتش سوزی را کاهش می دهد. بعضی از ساختمان ها تنها مسیرهای خاصی را مجهز به هواکش تخلیه دود‎ می کنند تا در صورت بروز آتش‌سوزی، از این مسیرها برای فرار و یا امداد و نجات استفاده شوند. همانطور که پیش‌تر بیان شد، در بعضی موارد این دستگاه ها متصل به یک سیستم تخلیه دود مرکزی هستند، ولی در برخی دیگر هواکش تخلیه دود مکانیکی نام دارند و به صورت مستقل کار می کنند. دستگاه های مستقل نیز قدرت بالایی دارند و سریعاً دود و گرما را از محیط کار می کنند.

شاید این سوال در ذهنتان شکل بگیرد که هواکش تخلیه دود چطور ممکن است جلوی شروع و یا اشاعه آتش را بگیرد. و یا اینکه زمانی که آتش سوزی در یک ساختمان شروع شد، هواکش تخلیه دود چطور می تواند آن را مدیریت کند؟ راهکارهای مختلفی برای مقابله با آتش وجود دارد و استفاده از هواکش تخلیه دود یکی از آن ها است. با استفاده از هواکش های این چینی می توان فشار ها را در محیط کنترل کرد، و دود را به بخش های دیگر ساختمان (و یا به سمت بیرون) منحرف کرد. هواکش تخلیه دود‎قادر است مانع از رسیدن حرارت و دود به بخش هایی از ساختمان شود که هنوز درگیر آتش سوزی نشده اند.

استفاده از هواکش تخلیه دود برای این مکان شدیداً توصیه می شود:

• اتاق هایی با سقف های بلند ولی بدون پنجره.

• اتاق ها و راهروهای زیر زمینی.

• ساختمان هایی که دائماً در معرض باد قرار دارند.

• اتاق های بزرگی که در آن ها مواد اشتعال‌زا نگهداری می شود.

• اتاق ها و ساختمان هایی که دارای سیستم اتفا حریق (آب‌پاش) هستند.

• ساختمان هایی با کاربری عمومی، مانند هتل ها، بیمارستان ها و ...


image


چرا به یک هواکش تخلیه دود احتیاج داریم؟

به این سوال در چند بخش می توان پاسخ داد. برای یک فرد مبتدی و ساکن ساختمان، استفاده از هواکش تخلیه دود‎می تواند این مزیت را به همراه داشته باشد که در صورت بروز آتش سوزی، او زمان بیشتری برای ترک ساختمان و نجات جان خود دارد. در بسیاری از موارد، تمام بخش های ساختمان مجهز به هواکش تخلیه دود نیست، بلکه با استفاده از این تجهیزات یک مسیر ایمن طراحی می شود تا در صورت بروز حادثه، ساکنان قادر باشند با استفاده از این مسیر سریعاً خود را از ساختمان خارج کنند و یا این که نیروهای امدادی از این مسیر سریعاً داخل ساختمان شوند. در مورد میزان خطر دود و گازهای سمی ناشی از آتش سوزی، لازم است بدانید در بسیاری از آتش سوزی ها، ساکنین ساختمان بر اثر خفگی ناشی از دود جان خود را از دست می دهند و لزوماً با شعله‌های آتش برخوردی ندارند.

استفاده از هواکش تخلیه دود‎ عملیات امداد رسانی و آتش نشانی را هم تسریع خواهد کرد و در آخر هم آن‌که استفاده از هواکش تخلیه دود، پس از کنترل آتش سوزی هم می تواند کمک زیادی در زمینه تخلیه دود و گازهای سمی کند.

منبع1

منبع2

منبع3

منبع4

ثبت نظر
khazarfan