به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188834888

هواکش آکسیال کانالی چیست؟

khazafan

برای فراهم کردن شرایط مناسب زیستن، کار و ... باید به موارد زیادی توجه کرد، یکی از مهم ترین آن ها توجه به هوای مطلوب و تنفس آسان می باشد. برای ایجاد هوای مطلوب از وسایل و ابزار های مختلفی استفاده می شود که یکی از مهم ترین آن ها هواکش ها می باشند. هواکش ها در واقع ابزار هایی هستند که از آن ها برای جا به جایی هوا استفاده می شود؛ البته مواردی همچون کمپرسور هوا، انواع پنکه ها و مواردی از این دست را نمی توان جزو هواکش ها به شمار آورد. هواکش ها از لحاظ سیستم کارکردشان به دو دسته ی محوری و گریز از مرکز تقسیم می شوند. هواکش های محوری خود به چهار دسته سقفی، دیواری، کانالی و پوششی تقسیم بندی می شوند و هم در صنعت و هم در استفاده های خانگی کاربرد دارند. هواکش های گریز از مرکز نیز به چهار دسته بکوارد، فوروارد، یک طرفه و دو طرفه تقسیم بندی می شوند. یکی از مهم ترین هواکش های محوری، هواکش آکسیال کانالی می باشد، در این مقاله قصد داریم هواکش آکسیال کانالی را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهیم با ما همراه باشید.

هواکش آکسیال کانالی چیست؟

همان طور که گفتیم، هواکش آکسیال کانالی یکی از انواع هواکش های محوری می باشد که اغلب یک هواکش صنعتی به شمار می آید. هوا کش های آکسیال از اولین هواکش های برقی می باشند که نخستین نمونه های آن ها در دهه 80 میلادی ساخته شد.

هواکش آکسیال کانالی در بسیاری از محیط ها نظیر کارخانجات مختلف، کارگاه های تولیدی، مراکز تجاری، مراکز تفریحی، مراکز خدماتی و اداری و ... به کار گرفته می شوند.

هواکش آکسیال کانالی در لوله های استوانه ای شکل بدون استفاده از دریچه های ورودی یا خروجی عملیات تهویه را انجام می دهد، در ضمن پروانه های هواکش آکسیال کانالی حرکتشان به طور مستقیم می باشد. در ادامه بیشتر راجع به نحوه ی عملکرد هواکش آکسیال کانالی بحث می نماییم.

در مواردی که نیاز به جریان بالا می باشد و لازم است که فشار استاتیک پایین باشد هواکش آکسیال کانالی یکی از بهترین ابزار های تهویه ای به شمار می رود. علاوه بر این، در مناطقی نظیر جنوب کشور که حجم گرمای هوا بسیار زیاد می باشد، می توان از هواکش آکسیال کانالی در بسیاری از موارد برای خنک کردن محیط های مختلف استفاده کرد.

هواکش آکسیال کانالی دارای یک سیستم کارکرد کاملا انعطاف پذیر می باشد و در هر موقعیت، با شرایط ویژه آن موقعیت کار می کند.

از عوامل تاثیر گذار در کیفیت کار هواکش آکسیال کانالی می توان به مواردی همچون تعداد تیغه های به کار رفته در ساختار هواکش آکسیال کانالی و همچنین شکل آن ها اشاره نمود. مواردی از این قبیل به شدت در کیفیت کار هواکش آکسیال کانالی و همچنین ایجاد خروجی مناسب بسیار تاثیر گذار می باشد.

در ساخت هواکش آکسیال کانالی از مواد مختلفی استفاده می شود، اما اغلب در ساخت آن ها از فولاد ملایم و همچنین آلومینیوم استفاده می شود. به هر حال هواکش آکسیال کانالی باید به گونه ای ساخته شود که در برابر مواردی همچون جرقه، مواد شیمیایی و رطوبت کاملا مقاوم باشد. در بعضی موارد خاص لازم است که موتور هواکش آکسیال کانالی جدا از آن و در خارج از آن قرار بگیرد تا در برابر خطراتی همچون دمای بالا و آلایندگی در امان باشد.

هواکش آکسیال کانالی یکی از انواع هواکش های صنعتی است که کاربرد های بسیار متنوعی دارد و با توجه به طراحی خود قدرت بسیار زیادی نیز دارد. هواکش آکسیال کانالی یکی از انواع هواکش های محوری بوده که از طریق اتصال به کانال برای تهویه استفاده می شود.هواکش آکسیال از انواع هواکش های صنعتی می باشد که در صنایع، کارخانه ها، کارگاه ها، مراکز تجاری و اداری استفاده می شود. مخروط ها بر روی فن محوری مورد استفاده قرار می گیرند تا آن را به کانال های بزرگتر یا کوچکتر در هر دو حالت انطباق دهند. هواکش آکسیال کانالی با چرخش فن در لوله های استوانه ای بدون دریچه های ورودی و خروجی کار می کنند. هواکش آکسیال کانالی جریان محوری دارای قابلیت فشار بیشتری با توجه به وجود لکه های استاتیک را ایجاد می کند. این فن ها اغلب در برنامه های کاربردی معدن استفاده می شوند.

هواکش آکسیال کانالی یک نوع فن محوری است که گاز از طریق آن در جهت محوری موازی با شفت که در آن تیغه چرخش یدا می کند. فن به منظور ایجاد اختلاف فشار طراحی شده و از این رو نیروی ایجاد جریان از طریق فن طراحی شده است.

ویژگی های هواکش آکسیال کانالی:

• هواکش آکسیال کانالی مناسب برای بسیاری از برنامه های کاربردی که نیاز به جریان بالا در فشار استاتیک پایین دارند می باشد.

• هواکش آکسیال کانالی برای تهویه عمومی و خنک کننده استفاده می شود.

• پروانه ها به طور مستقیم حرکت می کنند.

• خنک کننده های هواکش آکسیال کانالی برای خنک سازی در مناطق با حجم زیاد گرما استفاده می شوند.

• هواکش آکسیال کانالی پایه موتور قابل تنظیم دارند.

• هواکش آکسیال کانالی در هر موقعیت با شرایط متفاوت کار می کند.

• شفت زیاد

• ساخت و ساز هواکش آکسیال کانالی به گونه ای است که مقاوم در برابر جرقه می باشد.

قیمت هواکش آکسیال کانالی با توجه به ابعاد، کیفیت و برند آن متفاوت می باشد. برای اطمینان از استاندارد بودن هواکش از مراکز معتبر این محصول را خریداری کنید.

نحوه ی کار هواکش آکسیال کانالی چیست؟

سیستم عملکرد هواکش آکسیال کانالی تقریبا شبیه عملکر موتور هواپیما هنگام بلند شدن از زمین می باشد. در واقع زمانی که هواپیما رو به جلو در حال حرکت می باشد، جریان هوا در سمت بالا و پایین بال های هواپیما جا به جا می شود.

هواکش آکسیال کانالی نیز تیغه هایی شبیه به هواپیما دارد، با این تفاوت که به جای این که تیغه ها به پرواز در آیند، تیغه ها در محوری پایدار به چرخش در می آیند؛ به این ترتیب جریان هوا ایجاد می شود. این مسئله بر گرفته از علم فیزیک و قانون سوم نیوتون یعنی قانون عمل و عکس العمل می باشد.

خرید و نصب هواکش آکسیال کانالی

همان طور که در ابتدای مقاله گفتیم هوای مناسب موجب ارتقای کیفیت کار و زندگی می شود، بنابراین تهویه یک مسئه بسیار مهم به خصوص در صنایع می باشد. با توجه به این نکته می بایست در انتخاب ابزار های تهویه ای دقت کافی را داشت. در این بخش قصد داریم نکاتی را راجع به خرید، قیمت و همچنین نصب و تعمیرات هواکش آکسیال کانالی بیان نماییم.

برای خرید هواکش آکسیال کانالی حتما باید به فروشندگان مجاز مراجعه نمود و با کسب مشاوره دقیق از آن ها خرید خود را انجام داد تا در استفاده از آن ها به هیچ مشکلی بر نخوریم.

علاوه بر دقت در خرید هواکش آکسیال کانالی، در نصب آن نیز باید دقت فراوان داشت و نصب آن را باید به دست نصاب های مجاز و با تجربه سپرد تا نصب آن با در نظر گرفتن کلیه ی اصول فنی و ایمنی انجام گیرد و در آینده دچار هیچ گونه مشکلی نگردد و خسارتی را به شرکت ها و کارخانجات وارد نکند.

در این مقاله سعی شد تا به ذکر مواردی راجع به هواکش های آکسیال کانالی شما را با این نوع فن ها آشنا نماییم و بتوانید با بهره گیری از این اطلاعات، یک انتخاب هوشمندانه داشته باشید. امیدوایم که این مطلب بتواند راهنمای بسیار خوبی برای شما باشد.


@image


عوامل تعیین کننده در عملکرد هواکش آکسیال کانالی شامل تعداد و شکل تیغه ها می باشد.

هواکش آکسیال کانالی

هواکش آکسیال کانالی نوعی هواکش محوری است که باعث می شود گاز از طریق آن در جهت محور و موازی با شدت که در آن تیغه به چرخش در می آید، حرکت کند. جریان در ورودی و خروجی به شکل محوری است. هواکش برای ایجاد اختلاف فشار طراحی شده و از این رو از طریق همین نیروی ایجاد شده باعث به جریان افتادن هوا می شود. عوامل تعیین کننده در عملکرد هواکش آکسیال کانالی شامل تعداد و شکل تیغه ها می باشد. این هواکش ها عملکرد های کاربردی بسیاری مانند تونل های باد و برج های خنک کننده دارند. پارامترهای طراحی نیز عبارتند از قدرت، جریان، افزایش فشار و کارایی.

هواکش آکسیال کانالی معمولاً نسبت به هواکش کانال خنک کننده پره های کمتری (دو تا شش عدد) دارند. علاوه بر این، هواکش آکسیال کانالی معمولاً شعاع بزرگتر و سرعت پایینتری نسبت به هواکش کانال خنک کننده دارد.

از هواکش آکسیال کانالی معمولاً برای تخلیه هوا یا بخار کثیف از مکان ها (مانند کابین های اسپری رنگ)، تهیه هوای تازه و خنک کردن مکان های عمومی، اتاق ها و ماشین آلات استفاده می شود. این هواکش ها به طور معمول برای تهویه مقادیر زیاد هوا در فشار کم طراحی شده اند. هواکش آکسیال کانالیبه طور کلی در دو مدل مستقیم با پروانه نصب شده در شفت موتور و همچنین مدل نصب شده توسط کمربند در بازار موجود هستند.

فلز مورد استفاده در ساخت هواکش آکسیال کانالی به طور معمول فولاد ملایم است. با این حال، ممکن است نیاز به پروانه های آلومینیومی یا بدنه تمام آلومینیوم برای مقاومت در برابر جرقه و فولاد ضد زنگ یا پوشش های مقاوم در برابر مواد شیمیایی وجود داشته باشد. در بعضی از موارد ممکن است نیاز به این باشد که موتور در خارج از هواکش قرار بگیرد تا در مقابل جریان هوا قرار نگیرد و از درجه حرارت بالا، خاک های آلوده و آلاینده های در امان بماند.


image


نحوه عملکرد هواکش آکسیال کانالی

هواکش آکسیال کانالی به همان شکلی کار می کند که بال هواپیما برای بلند شدن از سطح زمین عمل می کند. بال هواپیما دارای شکل آئرو فویل است که همان‌طور که به جلو حرکت می کند، هوا در بالا و پایین بال هدایت می شود. هوا در بالای بال نسبت به هوای زیر بال فضای بیشتری برای حرکت دارد که این امر منجر به اختلاف در سرعت هوا در بالا و پایین بال می شود. جریان هوا زیادتر بالای بال دارای نیروی دینامیک بالاتری است که منجر به فشار پایین استاتیک می شود. در زیر بال، هوا آرام تر حرکت می کند و این بدین معنی است که نیروی دینامیکی پایین تر و فشار استاتیک بالاتر قرار دارد. اختلاف فشار بالا در زیر بال و فشار پایین در بالای آن موجب پرواز می شود.

در عملکرد هواکش آکسیال کانالی نیز ما از یک تیغه ی پروانه ای که مانند آئرو فویل است، استفاده می کنیم. اما به جای اینکه تیغه ها به پرواز درآیند، تیغه های هواکش را در محور پایدار به چرخش در می آوریم و این موجب ایجاد جریان هوا می شود. این مسئله به دلیل قانون سوم حرکت نیوتن است که برای هر عمل واکنش برابر و در جهت مخالف وجود دارد. هوا در بالای آئرو فویل، با کاهش فشار استاتیک به داخل هواکش کشیده می شود و سپس از هواکش خارج می شود و یک منطقه فشار مثبت ایجاد می کند.

نصب هواکش آکسیال کانالی

برای هدایت جریان هوا و به دست آوردن عملکرد مطلوب، از یک صفحه نصب شده با یک مخروط ورودی به شکل دهانه زنگوله استفاده می کنیم تا جریان لمینری صاف را به سمت مکش هواکش متصل کنیم. هواکش آکسیال کانالی در محفظه نصب شده به شکل مرکزی نگهداری می شود تا فاصله بین هواکش و دهانه زنگوله مانند حفظ شود.

روش های دیگری برای نصب هواکش آکسیال کانالی وجود دارند. از جمله قرار دادن آن در سوراخ دیافراگم ساده یا در یک شعاع کوتاه. اما این روش های نصب، عملکرد هواکش را تحت الشعاع قرار داده و پایین می آورند. با استفاده از یک صفحه نصب شده با یک مخروط ورودی به شکل دهانه زنگوله مطمئن خواهیم بود که هواکش بهترین عملکرد خود را خواهد داشت.

موقعیت نصب هواکش آکسیال کانالی بر روی عملکرد آن تاثیرگذار خواهد بود. قرار دادن هواکش در ورودی و دمیدن به محفظه، یکی از گزینه هایی است که می توانیم مد نظر قرار دهیم.

منبع1

منبع2

منبع3

منبع4

ثبت نظر
khazarfan