به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188834888

هواکش آکسیال صنعتی چگونه کار می کند

khazafan

هواکش آکسیال صنعتی یکی از مدل های بسیار پر کاربرد هواکش در صنعت است. این نوع هواکش ها که به دلیل کاربری ساده و بازدهی بالای خود بسیار پر طرفدار هستند دارای ویژگی های مختلفی هستند که در قسمت مقالات مرتبط به ویژگی های انواع هواکش آکسیال صنعتی پرداخته ایم.

هواکش ها بخش «یروی کار» اصلی سیستم های تهویه هوا هستند. برای داشتن یک سیستم تهویه مناسب، هواکش باید در اندازه و نوع مناسب باشد.

هواکش آکسیال صنعتی

هواکش ها بخش «یروی کار» اصلی سیستم های تهویه هوا هستند. برای داشتن یک سیستم تهویه مناسب، هواکش باید در اندازه و نوع مناسب باشد. آن ها باید سرعت کافی (در حرکت هوا) برای جذب آلاینده ها از منبع را فراهم کنند. هوای آلوده را از طریق مجاری خود به داخل بکشند، و سپس به وسیله خروجی هوا را به سمت بیرون هدایت کنند. در ادامه نیز برخی هواکش ها توانایی وارد کردن هوای تازه به داخل ساختمان را دارند که در سیستم تهویه بسیار کاربردی است. هواکش های صنعتی به عنوان قلب اصلی ساختمان ها و شرکت ها شناخته می شوند. چه هواکش های عادی که فقط به تهویه هوا و وارد کردن هوای تازه به داخل ساختمان می پردازند و چه هواکش های صنعتی قدرتمند که به خنک نگه داشتن مواد غذایی و دستگاه های سنگین و گران قیمت می پردازند، همه و همه از مهم ترین بخش های صنعت بوده و بدون آن ها قطعا کار برای شرکت ها دشوار خواهد شد.

به شکل کلی دو مدل هواکش داریم. هواکش سانتریفیوژ که با استفاده از نیروی گریز از مرکز کار می کند. این هواکش ها مانند «قفس سنجاب» به نظر می رسند و هوا را با کمک نیروی گریز از مرکز در مرکز فن قرار داده و سپس آن را با زاویه 90 درجه به بیرون پرتاب می کنند. نوع دیگر هواکش ها نیز هواکش های آکسیال هستند که شبیه پروانه کشتی عمل می کنند و هوا را به شکل مستقیم و بدون زاویه از طریق فن مکش می کنند.

در این متن ما به معرفی هواکش آکسیال صنعتی خواهیم پرداخت. به طور کلی سه مدل هواکش آکسیال صنعتی وجود دارد که با نام های پروانه ای، لوله ای و پره ای در بازار شناخته می شوند. هواکش آکسیال صنعتی پروانه ای برای تهویه هوای رقیق و عادی مورد استفاده قرار می گیرد. این هواکش ها اغلب بر روی دیوار یا سقف نصب می شوند. مثالهای رایج از این نوع هواکش عبارتند از رادیاتور اتومبیل یا یک هواکش ایستاده در ساختمان.

ویژگی های هواکش آکسیال صنعتی

ویژگی های اصلی هواکش آکسیال صنعتی عبارتند از:

• در صورت وجود مقاومت کم می توانند مقادیر زیادی از هوا را جا به جا کنند.

• برای خروجی هوای محلی مناسب نیستند زیرا به اندازه کافی هوا را از طریق سیستم مکش نمی کنند.

• هواکش های آکسیال صنعتی لوله ای و پره ای همان مدل پروانه ای هستند با این تفاوت که به شکلی طراحی شده اند که بتوانند در یک کانال نصب شوند. آنها معمولا به تهویه هوای تمیز محدود هستند و از نمونه های اصلی آن می توان به کانال هوای پشت بام اشاره کرد.

• هواکش آکسیال صنعتی با توجه به مدل های مختلف خود دارای اندازه های متفاوتی نیز می باشد که با توجه به نیاز و هم چنین محیط مورد استفاده می توان از میان آن ها انتخاب کرد.

• هواکش های آکسیال با توجه به نوع کاربری ساده خود هزینه نصب و نگهداری پایینی داشته و با مشخص کردن مکان مناسب برای نصب به راحتی قابل نصب و استفاده هستند.

دلایل انتخاب هواکش آکسیال صنعتی

وقتی به یک جریان نسبتا زیاد در یک سیستم با فشار کم نیاز دارید، باید استفاده از هواکش آکسیال صنعتی را مورد نظر قرار دهید. هواکش باید در محدوده بهینه خود و یا در نقطه کارایی حداکثر یا پایین تر از آن، انتخاب شود. نقطه کارآیی حداکثر منطقه ای است که به عنوان زاویه منحنی مشخصه هواکش شناخته می شود و در این شرایط هواکش آکسیال صنعتی در کم صداترین حالت خود عمل خواهد کرد. از کار کردن بیش از اندازه و همچنین وارد کردن فشار زیاد به سیستم باید اجتناب شود. آشفتگی و افزایش بازده آیرودینامیکی تیغه پروانه ای در فشار بالا باعث ایجاد سر و صدا می شود و ممکن است بار اضافی بر روی موتور قرار دهد و به موتور فشار مضاعف وارد کند.

جریان هوا به سمت ورودی پروانه به صورت صاف و یک دست نگه داشته می شود تا بهره وری تیغه ی پروانه را تا حداکثر توان هواکش آکسیال صنعتی افزایش دهد. با استفاده از یک صفحه به شکل دهانه زنگوله و از بین بردن اختلالات موجود در جریان هوا قبل از مکیده شدن آن توسط هواکش، نویز کاهش می یابد و مصرف انرژی به حداقل می رسد.

منبع1

منبع2

منبع3

منبع4

ثبت نظر
khazarfan