به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188844115

هواکش آکسیال چیست

khazafan

هواکش آکسیال یکی از پرکاربردترین هواکش هایی است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. هواکش آکسیال قادر است جریان هوایی پرحجم ولی کم فشار ایجاد کرده و از این طریق به خنک شدن محیط کمک کند. فن‌های رادیاتور ماشین، پنکه های خانگی، و بسیاری از هواکش های صنعتی همگی از نوع هواکش آکسیال هستند.

قدمت استفاده از این نوع سیستم تهویه به قرون وسطا اروپا باز می گردد که مردم در آن زمان از آسیاب های بادی استفاده می کردند.

هواکش آکسیال

هواکش آکسیال‎ یکی از پرکاربردترین هواکش های موجود است. البته استفاده از انواع هواکش آکسیال موضوعی جدید نیست. ولی تفاوت عمده‌ی هواکش های امروزی،‌ در برقی بودن آن ها است. اولین هواکش های برقی در دهه 1880 ساخته شدند و آن ها هم از نوع هواکش آکسیال بودند. دلیل این نام گذاری، نوع کارکرد و جهت جریان هوایی است که این نوع هواکش ها تولید می کنند. در هواکش آکسیال‎، تیغه ها در حول یک محور (axis) می چرخند که باعث ایجاد جریان به صورت موازی می شود. انواع مختلف این هواکش قادر هستند تا مقادیر زیادی از جریان هوا را جابجا کنند. به عبارت دیگر، حجم هوایی که بر اثر فعالیتش جابجا می شود بسیار بالا است، ولی این نکته را نیز باید در نظر داشت که جریان ایجاد شده توسط این نوع هواکش از فشار چندانی برخوردار نیست. یکی از مزایای انواع مختلف این نوع هواکش، مصرف بهینه انرژی در آن ها است. چراکه در مقایسه با عموم هواکش های دیگر، انرژی کمتری مصرف می کنند.


image


هواکش آکسیال چطور کار می کند؟

سازوکار هواکش آکسیال دقیقاً طبق همان اصول فیزیکی است که باعث بلند شدن هواپیما از زمین می شود. بال های هواپیما شکل آیرودینامیکی خاصی دارند که وقتی در مسیر جریان هوا قرار می گیرند، باعث تقسیم شدن جریان هوا می شوند. بخشی از این جریان به سمت زیر بال و بخشی به سمت بالای بال می رود. این جریان برای اینکه به بالای بال برسد باید مسیر بیشتری را طی کند، بنابراین، سرعت باد در بالای بال بیشتر از سرعت جریان هوا در پایین بال هواپیما است. سرعت بیشتر جریان باد باعث می شود که نیروی دینامیک بیشتر و در نتیجه فشار استاتیک کمتر باشد. از سوی دیگر، در قیمت زیرین بال هوا آرام‌تر حرکت میکند، نیروی دینامیک کمتر است و بنابراین فشار استاتیک بالاتر می‌رود. همین اختلاف فشار این دو بخش باعث می شود تا هواپیما به پرواز درآید.

سازوکار هواکش آکسیال‎ نیز از همین قوانین پیروی می کند. تیغه های این هواکش نیز دقیقاً مثل بال‌های هواپیما عمل می کنند، ولی به جای آن‌که باعث بلند شدن و ارتفاع گرفتن شوند، ما این تیغه‌ها را روی یک محور ثابت نگاه می داریم و با چرخش آن ها باعث ایجاد جریان هوا خواهیم شد. این امر بر اساس قانون سوم نیوتن است، که «هر عملی را عکس‌العملی است؛ مساوی آن و در جهت خلاف آن». هوای بالای آیرودینامیک تیغه ها از طریق کاهش فشار استاتیک به داخل هواکش کشیده می شوند و سپس با ایجاد فشاری مثبت، به بیرون از هواکش هدایت می شوند.


image


کاربردهای هواکش آکسیال

• از آنجایی که هواکش آکسیال‎ هوا را با فشار کم ولی در مقادیر زیاد جابجا می کند، استفاده از آن ها برای مصارف عمومی بسیار مناسب است. برای مثال، این هواکش انتقال جریان هوا از یک مکان به مکان دیگر را تسریع می کند. به همین خاطر از آن برای خنک کردن فضاهای بسته مانند داخل کامپیوتر، و یا برای خنک کردن فضاهای بزرگ مثل محیط های کاری استفاده می شود.

• یکی از متداول ترین کاربردهای هواکش آکسیال در هواکش های سقفی و یا جعبه ای است که در هر دو مدل از آن استفاده می شود تا جریان هوا را با چرخش پره‌های این هواکش به حول یک محور، به صورت موازی به سمت جلو ایجاد کنند. در واقع ایجاد جریان هوایی با حجم و سرعت بیشتر باعث می شود تا محیط خنک شود.

• کاربرد متداول تر دیگر در صنایع ماشین سازی است. از این هواکش برای خارج کردن گرما و حرارت موتور و یا برای خنک کردن آن (ورود هوای خنک) استفاده می شود. برای مثال فن هایی که در جلوی رادیاتور ماشین شما قرار دارند را در نظر بگیرید. این فن ها نیز از نوع هواکش آکسیال هستند.

• از هواکش آکسیال استفاده های مختلف دیگری نیز می شود. در این میان می توان به سیستم تهویه و هواکش مورد استفاده در برج های خنک کننده صنایع مختلف نیز اشاره کرد.

منبع1

منبع2

منبع3

منبع4

ثبت نظر
khazarfan