به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188844115

هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی به چه مسائلی باید توجه داشت

khazafan

طراحی سیستم تهویه صنعتی: از آغاز تا راه اندازی

شناخت نیاز مشتری برای رسیدن به انتظارات مهم او در زمینه طراحی سیستم تهویه صنعتی مهم است. در طراحی سیستم تهویه صنعتی از حفاظت در برابر انفجار و کنترل نویز گرفته تا کنترل آلودگی هوا ، تأکید می کند و به آن فکر می شود و قبل از شروع کار ، راه حل پیشنهادی و نتایج مورد انتظار در طراحی سیستم تهویه صنعتی به روشنی تعریف شود.

طراح سیستم تهویه در اصل سه روش دارد که می توان از آنها برای طراحی سیستم تهویه صنعتی استفاده کرد. هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی ، طراح باید منطقی به مسئله نزدیک شود. این شامل جمع آوری اطلاعات برای توصیف مشکل و محدودیت ها ، تعیین روش طراحی مورد استفاده ، انتخاب دستگاه مناسب برای استفاده ، انجام محاسبات طراحی ، انتخاب و اندازه گیری هواگیر ، چک کردن محاسبات و مقایسه گزینه های دیگر در طراحی سیستم تهویه صنعتی مورد توجه قرار می گیرد.

هنگام طراحی سیستم تهویه هوا صنعتی این نکته را باید در نظر داشت که تمامی این هواکش ها عمل یکسانی را انجام می دهند

طراحی سیستم تهویه صنعتی

یک سیستم تهویه هوا مناسب باید هوای کثیف، آلوده، گرم و یا مرطوب داخل محیط را خارج کرده، و هوای تازه و پاک وارد کند. اگرچه دستگاه ها و تجهیزات مختلف عمل تهویه هوا را به شکل های مختلفی انجام می دهند،‌ ولی سازوکار کلی همیشه یکسان بوده است: خروج هوای آلوده و ورود هوای پاکیزه. تمرکز اصلی این متن آن است که هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی، به چه مولفه هایی در یک دستگاه تهویه هوا باید توجه داشته باشیم. یکی از مهم ترین تفاوت ها در دستگاه های مختلف تهویه هوا، نوع دستگاه است و متغیر مهم دیگر، میزان هوایی است که این سیستم قادر به تهویه آن است (به اصطلاح تخصصی، دبی حجمی). بنابراین، هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی این موارد را باید در نظر داشت. البته مولفه و شاخص های دیگری را نیز هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی باید در نظر داشت. در این میان می توان به مقاومت در برابر جریان هوا (فشار استاتیک) و میزان صدای تولید شده توسط سیستم تهویه هوا (بر حسب سُن) اشاره کرد. این چهار مورد که بیان شد، جزو مهم ترین ویژگی هایی هستند که هنگام طراحی سیستم تهویه هوا باید توجه ویژه ای به آن ها کرد. در ادامه به توضیح در مورد هریک از آن ها خواهیم پرداخت.

مدل سیستم تهویه هوا

هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی هوا این نکته را باید در نظر داشت که تمامی این هواکش ها عمل یکسانی را انجام می دهند و آن هم انتقال هوا از یک محیط به محیط دیگر است. ولی استفاده های مختلفی که از این سیستم ها می شود، تولید کنندگان را بر آن داشته که مدل های مختلفی را هم متناسب با نیازهای خاص هر صنعت و هر محیط طراحی کنند. این مدل ها اگرچه تقریباً خدمت یکسانی را به شما می رسانند، ولی سازوکار انجام کار در آن ها متفاوت است. هر مدل ویژگی های خاص خود را دارد که استفاده از آن را برای محیط هایی خاص مطلوب می سازد. هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی و انتخاب بین مدل های مختلف، این نکات را مد نظر داشته باشید، چراکه تفاوت اصلی سیستم های تهویه مختلف بر همین اساس است.

مدل های دایرکت درایو (Direct Drive) در مقابل مدل های بلت درایو (Belt Drive)

مدل های دایرکت درایو برای استفاده در محیط هایی با فشار استاتیک پایین و دبی حجمی پایین مناسب هستند و استفاده از آن ها عموماً مقرون به صرفه و اقتصادی است. عموم آن ها هزینه های نگهداری کمی دارند و موتور آن ها قابلیت تنظیم سرعت گردش را دارد. با تنظیم سرعت گردش، در واقع دبی حجمی جریان و انتقال هوا را نیز می توان افزایش و یا کاهش داد. از سوی دیگر، هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی برای محیط های گرم تر، احتیاج به هواکش های قوی تری خواهید داشت. در محیط های این چنینی که فشار استاتیک بالا است، دبی حجمی بالایی نیاز است و دمای هوا حتی ممکن است به بالای 50 درجه سانتی گراد برسد،‌ عموماً از انواع هواکش بلت درایو استفاده می شود.

مدل های پروانه ای (Propeller) در مقابل گریز از مرکز (Centrifugal)

هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی این نکته را باید در نظر داشته باشید که مدل های پروانه ای عموماً در شرایط ساده و اقتصادی تر مورد استفاده قرار می گیرند. مدل های پروانه ای قادر هستند حجم بالایی از هوا را با فشار استاتیک پایین جابجا کنند. با این حال، هواکش های پروانه ای برای محیط هایی که هوای پاکیزه دارند و دمای هوا در آن ها کمتر از 40 درجه سانتی گراد است مورد استفاده قرار می گیرند. از سوی دیگر، فن های گریز از مرکز سروصدای کمتری دارند، مصرف آنها بهینه‌تر است، فشار استاتیک بیشتری دارند و از آن ها در دماهای بالا نیز می توان استفاده کرد.


image


محل نصب هواکش

هنگامطراحی سیستم تهویه صنعتی، به محل نصب و قرارگیری هواکش ها حتماً باید دقت داشت. هواکش ها عموماً روی سقف،‌ در دیوار و یا داخل مجراهای مخصوص قرار می گیرند. انتخاب بهترین نقطه برای نصب هواکش بسته به جریان و الگو گردش هوا در محیط شما دارد. برای انتخاب بهترین مکان، باید نقشه ساختمان را به دقت بررسی کنید، مسیر گردش هوا را شناسایی کرده و بهترین نقطه برای ایجاد جریان هوا را انتخاب کنید.

دبی حجمی (متر مکعب در دقیقه)

این عدد در واقع مقدار هوایی است که باید جابجا شود. هنگام طراحی نقشه های ساختمان، عموماً تعیین می شود که به منظور تهویه مناسب، هوای این محیط چند مرتبه در روز باید تهویه شود. هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی، این مقدار و همچنین قدرت جابجایی هوای هواکش مورد نظر را باید در نظر داشت. هرچه محیط گرم و مرطوب تر باشد، تعداد دفعاتی که هوای آن باید تهویه شود بیشتر است.

فشار استاتیک

فشار استاتیک یکی دیگر از مواردی است که هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی باید آن را در نظر داشته باشید. برای انتخاب هواکش مناسب، فشار استاتیک را به دقت باید اندازه گیری کرده باشید، چراکه اگر فشار سیستم تهویه به اندازه کافی نباشد، جریان هوا شکل نمی گیرد. مقدار فشار استاتیک محیط که سیستم تهویه باید بر آن غلبه کند، بسته به عوامل مختلفی مانند طول دریچه هواکش، تعداد پیچ‌وخم های کانال هواکش و ... دارد.

میزان سروصدا

هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی، به مقدار سروصدای ایجاد شده توسط این سیستم باید توجه ویژه ای داشت. این میزان عموماً توسط واحد «سُن» اندازه گیری می شود. مقدار صدای یک سُن برابر با مقدار صدایی است که در فاصله‌ی ۵ قدمی از یک یخچال کم صدا می شنوید. این نکته را باید در نظر داشت که اندازه گیری سُن به صورت خطی است، یعنی 10 سون در واقع دو برابر 5 سُن شدت دارد.

منبع

ثبت نظر
khazarfan