به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188834888

هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی به چه مسائلی باید توجه داشت

khazafan

طراحی سیستم تهویه صنعتی: از آغاز تا راه اندازی

شناخت نیاز مشتری برای رسیدن به انتظارات مهم او در زمینه طراحی سیستم تهویه صنعتی مهم است. در طراحی سیستم تهویه صنعتی از حفاظت در برابر انفجار و کنترل نویز گرفته تا کنترل آلودگی هوا ، تأکید می کند و به آن فکر می شود و قبل از شروع کار ، راه حل پیشنهادی و نتایج مورد انتظار در طراحی سیستم تهویه صنعتی به روشنی تعریف شود.

طراح سیستم تهویه در اصل سه روش دارد که می توان از آنها برای طراحی سیستم تهویه صنعتی استفاده کرد. هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی ، طراح باید منطقی به مسئله نزدیک شود. این شامل جمع آوری اطلاعات برای توصیف مشکل و محدودیت ها ، تعیین روش طراحی مورد استفاده ، انتخاب دستگاه مناسب برای استفاده ، انجام محاسبات طراحی ، انتخاب و اندازه گیری هواگیر ، چک کردن محاسبات و مقایسه گزینه های دیگر در طراحی سیستم تهویه صنعتی مورد توجه قرار می گیرد.

با توجه به اهمیت سالم بودن هوای محیط های صنعتی و در نتیجه حفظ سلامت و ایمنی کارکنان مجتمع های صنعتی، لزوم استفاده از تجهیزاتی جهت پاکسازی و تهویه هوای محیط های کاری و کارخانجات صنعتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از این رو، طراحی سیستم تهویه صنعتی، در دستور کار تمام صنایع و کارخانه های تولیدی قرار گرفته است.

طراحی سیستم تهویه صنعتی

در اغلب محیط های صنعتی، وجود هوایی سالم و بدون هر گونه آلاینده بسیار با اهمیت و قابل توجه است. امروزه اغلب صنایع با توجه به کاربرد عناصر شیمیایی مختلف و ترکیبات سمی، با موضوع وجود آلودگی ها و ذرات مختلف غبار و گاز در هوای محیط، دست به گریبان هستند. وجود چنین ترکیباتی در محیط های صنعتی و کارخانه های مختلف، باعث کاهش سطح ایمنی در این مکان ها خواهد شد و موجب به وجود آمدن محیط های کاری ناخوشایند و ناامن می گردد. طراحی سیستم تهویه صنعتی و اجرای دقیق و موثر آن در رفع اینگونه مشکلات، بسیار تاثیرگذار خواهد بود و این امکان به وجود خواهد آمد که کلیه عوامل نامطلوب موجود در هوای محیط، توسط طراحی سیستم تهویه صنعتی تحت کنترل قرار بگیرد.


@image


طراحی سیستم تهویه صنعتی چیست؟

به طور کلی به فرایند ایجاد یک نوع سامانه مجهز و یکپارچه برای تهویه هوای محیط های صنعتی و کاهش سطح تماس کارکنان صنایع مختلف با آلودگی های موجود در هوا مانند بخارات سمی، گازها، ذرات و گرد و غبار و... طراحی سیستم تهویه صنعتی گفته می شود. نتایج حاصل از طراحی سیستم تهویه صنعتی به این صورت است که با کمک تجهیزات در نظر گرفته شده در این زمینه، کلیه آلاینده های موجود در هوا در یک منبع به دام انداخته شده و سپس به تصفیه کننده ها، منتقل می گردد.


@image


انتخاب و طراحی سیستم تهویه صنعتی

برای طراحی سیستم تهویه صنعتی، اغلب گزینش مناسب و کارآمد نوع سیستم تهویه هوا، متناسب با فضای در اختیار، کاری دشوار است که دارای پیچیدگی های خاص خود می باشد. همچنین از دیگر نکاتی که نقش زیادی در انتخاب و طراحی سیستم تهویه صنعتی دارد، بحث مربوط به صرفه اقتصادی آن است. معمولا برای به صرفه بودن طراحی سیستم تهویه صنعتی، می بایست از برخی دستورالعمل های موجود در این زمینه چشم پوشی کرد. در واقع در اجرای صحیح طراحی سیستم تهویه صنعتی، برخی موارد همچون میزان حرکت هوا، سروصدای تولید شده از هواکش، میزان دما و رطوبت و بسیاری دیگر از این پارامترها، ضروری است که در حد تعادل قرار داشته باشند. اما با توجه به نوع هدف و کارایی تهویه و یا برای صرفه اقتصادی بیشتر، این امکان وجود ندارد که تمام این شرایط و دستورالعمل های مهم در طراحی سیستم تهویه صنعتی اعمال گردد.

اهمیت طراحی سیستم تهویه صنعتی

محیط های آلوده و وجود آلاینده های موجود در هوای تنفس افراد در محیط های کاری، اثرات مستقیم و خطرناکی بر روی سلامت، کیفیت زندگی و ایمنی افراد و کارکنان مشاغل مختلف صنعتی خواهد داشت. وجود این شرایط علاوه بر تحت الشعاع قرار دادن وضعیت سلامت پرسنل و بروز بیماری های مرتبط با دستگاه تنفسی، در طولانی مدت اثرات منفی دیگری هم بر روی تولیدات این واحدهای صنعتی خواهد داشت. از این رو یکی از بهترین روش ها برای کنترل و رفع این آلودگی ها از محیط کار، طراحی سیستم تهویه صنعتی است.


@image


هنگام طراحی سیستم تهویه هوا صنعتی این نکته را باید در نظر داشت که تمامی این هواکش ها عمل یکسانی را انجام می دهند

طراحی سیستم تهویه صنعتی

یک سیستم تهویه هوا مناسب باید هوای کثیف، آلوده، گرم و یا مرطوب داخل محیط را خارج کرده، و هوای تازه و پاک وارد کند. اگرچه دستگاه ها و تجهیزات مختلف عمل تهویه هوا را به شکل های مختلفی انجام می دهند،‌ ولی سازوکار کلی همیشه یکسان بوده است: خروج هوای آلوده و ورود هوای پاکیزه. تمرکز اصلی این متن آن است که هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی، به چه مولفه هایی در یک دستگاه تهویه هوا باید توجه داشته باشیم. یکی از مهم ترین تفاوت ها در دستگاه های مختلف تهویه هوا، نوع دستگاه است و متغیر مهم دیگر، میزان هوایی است که این سیستم قادر به تهویه آن است (به اصطلاح تخصصی، دبی حجمی). بنابراین، هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی این موارد را باید در نظر داشت. البته مولفه و شاخص های دیگری را نیز هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی باید در نظر داشت. در این میان می توان به مقاومت در برابر جریان هوا (فشار استاتیک) و میزان صدای تولید شده توسط سیستم تهویه هوا (بر حسب سُن) اشاره کرد. این چهار مورد که بیان شد، جزو مهم ترین ویژگی هایی هستند که هنگام طراحی سیستم تهویه هوا باید توجه ویژه ای به آن ها کرد. در ادامه به توضیح در مورد هریک از آن ها خواهیم پرداخت.

مدل سیستم تهویه هوا

هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی هوا این نکته را باید در نظر داشت که تمامی این هواکش ها عمل یکسانی را انجام می دهند و آن هم انتقال هوا از یک محیط به محیط دیگر است. ولی استفاده های مختلفی که از این سیستم ها می شود، تولید کنندگان را بر آن داشته که مدل های مختلفی را هم متناسب با نیازهای خاص هر صنعت و هر محیط طراحی کنند. این مدل ها اگرچه تقریباً خدمت یکسانی را به شما می رسانند، ولی سازوکار انجام کار در آن ها متفاوت است. هر مدل ویژگی های خاص خود را دارد که استفاده از آن را برای محیط هایی خاص مطلوب می سازد. هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی و انتخاب بین مدل های مختلف، این نکات را مد نظر داشته باشید، چراکه تفاوت اصلی سیستم های تهویه مختلف بر همین اساس است.

مدل های دایرکت درایو (Direct Drive) در مقابل مدل های بلت درایو (Belt Drive)

مدل های دایرکت درایو برای استفاده در محیط هایی با فشار استاتیک پایین و دبی حجمی پایین مناسب هستند و استفاده از آن ها عموماً مقرون به صرفه و اقتصادی است. عموم آن ها هزینه های نگهداری کمی دارند و موتور آن ها قابلیت تنظیم سرعت گردش را دارد. با تنظیم سرعت گردش، در واقع دبی حجمی جریان و انتقال هوا را نیز می توان افزایش و یا کاهش داد. از سوی دیگر، هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی برای محیط های گرم تر، احتیاج به هواکش های قوی تری خواهید داشت. در محیط های این چنینی که فشار استاتیک بالا است، دبی حجمی بالایی نیاز است و دمای هوا حتی ممکن است به بالای 50 درجه سانتی گراد برسد،‌ عموماً از انواع هواکش بلت درایو استفاده می شود.

مدل های پروانه ای (Propeller) در مقابل گریز از مرکز (Centrifugal)

هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی این نکته را باید در نظر داشته باشید که مدل های پروانه ای عموماً در شرایط ساده و اقتصادی تر مورد استفاده قرار می گیرند. مدل های پروانه ای قادر هستند حجم بالایی از هوا را با فشار استاتیک پایین جابجا کنند. با این حال، هواکش های پروانه ای برای محیط هایی که هوای پاکیزه دارند و دمای هوا در آن ها کمتر از 40 درجه سانتی گراد است مورد استفاده قرار می گیرند. از سوی دیگر، فن های گریز از مرکز سروصدای کمتری دارند، مصرف آنها بهینه‌تر است، فشار استاتیک بیشتری دارند و از آن ها در دماهای بالا نیز می توان استفاده کرد.


image


محل نصب هواکش

هنگامطراحی سیستم تهویه صنعتی، به محل نصب و قرارگیری هواکش ها حتماً باید دقت داشت. هواکش ها عموماً روی سقف،‌ در دیوار و یا داخل مجراهای مخصوص قرار می گیرند. انتخاب بهترین نقطه برای نصب هواکش بسته به جریان و الگو گردش هوا در محیط شما دارد. برای انتخاب بهترین مکان، باید نقشه ساختمان را به دقت بررسی کنید، مسیر گردش هوا را شناسایی کرده و بهترین نقطه برای ایجاد جریان هوا را انتخاب کنید.

دبی حجمی (متر مکعب در دقیقه)

این عدد در واقع مقدار هوایی است که باید جابجا شود. هنگام طراحی نقشه های ساختمان، عموماً تعیین می شود که به منظور تهویه مناسب، هوای این محیط چند مرتبه در روز باید تهویه شود. هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی، این مقدار و همچنین قدرت جابجایی هوای هواکش مورد نظر را باید در نظر داشت. هرچه محیط گرم و مرطوب تر باشد، تعداد دفعاتی که هوای آن باید تهویه شود بیشتر است.

فشار استاتیک

فشار استاتیک یکی دیگر از مواردی است که هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی باید آن را در نظر داشته باشید. برای انتخاب هواکش مناسب، فشار استاتیک را به دقت باید اندازه گیری کرده باشید، چراکه اگر فشار سیستم تهویه به اندازه کافی نباشد، جریان هوا شکل نمی گیرد. مقدار فشار استاتیک محیط که سیستم تهویه باید بر آن غلبه کند، بسته به عوامل مختلفی مانند طول دریچه هواکش، تعداد پیچ‌وخم های کانال هواکش و ... دارد.

میزان سروصدا

هنگام طراحی سیستم تهویه صنعتی، به مقدار سروصدای ایجاد شده توسط این سیستم باید توجه ویژه ای داشت. این میزان عموماً توسط واحد «سُن» اندازه گیری می شود. مقدار صدای یک سُن برابر با مقدار صدایی است که در فاصله‌ی ۵ قدمی از یک یخچال کم صدا می شنوید. این نکته را باید در نظر داشت که اندازه گیری سُن به صورت خطی است، یعنی 10 سون در واقع دو برابر 5 سُن شدت دارد.


image


عوامل موثر در طراحی سیستم تهویه صنعتی

در طراحی سیستم تهویه صنعتی، عوامل زیر می تواند تاثیر فراوان داشته باشد :

• مقدار هزینه و سرمایه مورد نظر برای طراحی سیستم تهویه صنعتی

• هدف از طراحی سیستم تهویه صنعتی در فضای مورد نظر و کارایی و موقعیت آن

• شرایط محل اجرای سیستم تهویه مانند دما، میزان رطوبت، وزش باد و غیره.

• ظرفیت سیستم تهویه در طراحی سیستم تهویه صنعتی.

• موقعیت مکان و محل تجهیزات و هماهنگی آن با بارهای جزئی.

جنبه اقتصادی طراحی سیستم تهویه صنعتی

یکی از مهم ترین عوامل در طراحی سیستم تهویه صنعتی، جنبه اقتصادی و برآورد قیمت اجرای پروژه است. در واقع این بخش کاملا مربوط به سرمایه گذار یا صاحب فعالیت صنعتی خاص بوده که می بایست در ابتدا، حداقل و حداکثر بودجه لازم برای طراحی سیستم تهویه صنعتی را فراهم سازد. اما به طور کلی، از مهم ترین عوامل در زمینه جنبه اقتصادی طراحی سیستم تهویه صنعتی می توان به این موارد اشاره کرد؛ سرمایه مورد نیاز اولیه، بودجه لازم جهت تعمیر نگهداری و همچنین بازگشت سرمایه. بر این اساس، طراح سیستم های تهویه می بایست علاوه بر اجرای طرح خود بر پایه اصول و قواعد مهندسی طراحی سیستم تهویه صنعتی، مقدار بودجه و سرمایه صاحب فعالیت صنعتی را نیز، مورد توجه قرار دهد. همچنین بودجه لازم برای تهیه تجهیزات سیستم تهویه نیز بسته به قیمت آنها، متریال مصرفی، نیروی انسانی و هزینه مورد نیاز جهت نصب خواهد بود. که این بخش نیز ضروری است در طراحی سیستم تهویه صنعتی، به شکل اصولی مورد توجه قرار بگیرد.


image


هزینه طراحی سیستم تهویه صنعتی

عمومأ هزینه طراحی سیستم تهویه صنعتی، مرتبط با برخی هزینه های مربوط به نگهداری از سیستم و مقدار دستمزد افرادی است که وظیفه بهره برداری از آن را برعهده دارند. معمولا در مراحل اولیه برای برآورد هزینه های طراحی سیستم تهویه صنعتی، اندازه گیری های انجام شده بر اساس تجربیات موجود در تعیین ظرفیت تهویه و بودجه لازم برای آن خواهد بود. سپس می توان با بررسی آن ها و با توجه به نتایج حاصله، مشخص نمود که در فرایند طراحی سیستم تهویه صنعتی، چه سیستمی گزینش و اجرا گردد.

نکات مهم در طراحی سیستم تهویه صنعتی

به طور کلی یک سیستم تهویه صنعتی، در برگیرنده قسمت های مختلف و تجهیزات گوناگونی است که وجود تخصص، دانش و تجربه کافی در شناخت این قطعات و طراحی سیستم تهویه صنعتی بسیار با اهمیت خواهد بود. بخشی از این قطعات تشکیل دهنده سیستم تهویه شامل؛ هواکش ها، کانال های هوا، هود، فیلتر ها و کانال های خروجی است که هر یک از این لوازم به صورت مستقیم دارای اثراتی بر نوع کارایی و راندمان سیستم تهویه خواهد داشت. این قطعات معمولا با توجه به نیاز محیط مورد استفاده و همچنین قواعد طراحی سیستم تهویه صنعتی، انتخاب و به کار برده خواهد شد. از دیگر نکاتی که برای طراحی سیستم تهویه صنعتی می بایست مورد توجه قرار بگیرد، انتخاب نوع جنس و آلیاژ مورد نظر در تولید این قطعات است که می تواند در بالاتر بردن دوام سیستم تهویه صنعتی، نقش بسزایی داشته باشد. آخرین نکته در طراحی سیستم تهویه صنعتی که برای حذف آلاینده ها بسیار مهم است، آگاهی از نوع ذرات و آلودگی های موجود در محیط است که می تواند در انتخاب فیلتر و نحوه تصفیه آن موثر واقع شود.


image


منبع

ثبت نظر
khazarfan