به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188844115

فن گلخانه ای چیست؟

khazafan

فن گلخانه ای را بهتر بشناسیم

امروزه استفاده از گلخانه ها برای پرورش محصولات بسیار گسترش یافته است. به طوری که افراد زیادی تمایل به احداث گلخانه پیدا کرده اند. هدف از سیستم فن گلخانه ای ایجاد یک توده پایدار از هوا است که به آرامی در حال حرکت از طریق فن ها می باشد.احداث گلخانه الزاماتی را به همراه دارد که باید آن ها را رعایت کرد. یک مورد مهم از آن الزامات استفاده از فن گلخانه ای می باشد.

ورودی گلخانه اجازه می دهد هوا سرد به داخل ساختمان گلخانه نفوذ کند، اما فن گلخانه ای باید نصب شود تا هوا را از طریق کل ساختار به طور مساوی حرکت دهد. هدف اصلی فن گلخانه ای ایجاد دمای یکنواخت دز فضای گلخانه است. هیچ هوای گرم و یا هوای سرد مطلق نباید در ساختار گلخانه وجود داشته باشد، تا محیط رشد ایده آل برای گیاهان فراهم شود.

بدون استفاده از فن مناسب، هر گلخانه ای حتی در هوای نسبتاً سرد نیز می تواند خیلی گرم شود.

فن گلخانه ای

فن گلخانه ای مهم ترین بخش از یک گلخانه موفق است و انتخاب و نصب درست آن موجب بازدهی بالا و کاهش مشکلات گلخانه می شود. بدون تهویه مناسب، گلخانه ها و گیاهان آن مستعد ابتلا به بسیاری از مشکلات و بیماری ها هستند. به همین دلیل فن گلخانه ای چهار هدف اصلی در گلخانه دارد. اول از همه، به تنظیم درجه حرارت داخل گلخانه کمک می کند. فن گلخانه ای همچنین تضمین می کند که گیاهان مقدار زیادی هوای تازه دریافت کرده و از آن برای فتوسنتز استفاده می کنند. علاوه بر این، تهویه مناسب مانع از آلودگی گیاهان به آفات شده و به گرده افشانی در گلخانه کمک شایانی می کند. اگر در هر یک از زمینه های بالا دچار مشکل هستید، انتخاب فن گلخانه ای مناسب می تواند به شما در حل مشکل کمک کند.

نقش فن گلخانه ای در کنترل درجه حرارت

بدون استفاده از فن مناسب، هر گلخانه ای حتی در هوای نسبتاً سرد نیز می تواند خیلی گرم شود. ممکن است باور کردنی نباشد اما معمولاً گیاهان گلخانه ای بیشتر از اینکه از سرما بمیرند از گرمای بیش از حد گلخانه میمیرند و پژمرده می شوند. بسیاری از گیاهان نسبت به گرما بسیار حساس بوده و یا پژمرده می شوند، دیگر رشد نمی کنند و یا می میرند. وجود دریچه ها برای جریان هوا در تمام گلخانه ها به از بین رفتن طبیعی گرما کمک خواهد کرد و موجب تهویه طبیعی هوا خواهد شد اما این مورد در هوای عادی و یا گیاهان غیر حساس کاربردی خواهد بود و برای دیگر شرایط قطعا باید فن گلخانه ای تهیه کنید. اگر گرما در گلخانه شما به یک نگرانی مهم تبدیل شده، تهیه یک فن خروجی که هوا را از گلخانه خارج می کند و هوای تازه را به داخل می آورد، می تواند انتخاب مناسبی باشد. استفاده از یک سردکننده تبخیری به همراه یک فن خروجی بهترین راه برای خنک کردن گلخانه شما در هوای گرم است.

نقش فن گلخانه ای در تهیه هوای تازه

تمامی گیاهان به منظور فتوسنتز به دی اکسید کربن نیاز دارند. اگر هوا به خوبی در گلخانه شما جریان نداشته باشد، گیاهان دی اکسید کربن لازم برای تولید قندهایی نخواهند داشت که آنها را به عنوان مواد غذایی استفاده می کنند. گلخانه نیاز به دریچه های هوا دارد تا اجازه دهد هوای تازه وارد شود، اما در کنار آن باید نوعی فن گلخانه ای وجود داشته باشد تا هوا را در گردش نگه دارد و اطمینان حاصل شود که هوای مورد نیاز به تمام گیاهان گلخانه خواهد رسید.


image


نقش فن گلخانه ای در تهیه مقابله با آفات

بسیاری از مردم نمی دانند که تهویه مناسب چگونه موجب دفع آفات از گلخانه خواهد شد. نه تنها تهویه نامناسب باعث بیماری گیاهان و گرفتار شدن آن ها به آفات مختلف خواهند شد، بلکه بسیاری از آفات نیز به راحتی گلخانه شما را پیدا خواهند کرد و به دلیل گردش هوای نادرست به راحتی وارد آن خواهند شد. با قرار دادن فن های دمنده در نزدیکی گیاهانی که در معرض آفاتی مانند حشره سفید قرار گرفته اند، می توانید این موجودات مزاحم را به طور کامل از گلخانه خود به بیرون بریزید.

نقش فن گلخانه ای در ارتباط با گرده افشانی

در طبیعت، باد دائماً باعث گرده افشانی می شود. از آنجا که باد به طور طبیعی در گلخانه شما جریان ندارد، استفاده از فن گلخانه ای مناسب برای به جریان انداختن هوا بسیار مهم است. هوای در حال حرکت به آرامی گیاهان را لرزانده و به آن ها اجازه می دهد گرده افشانی کنند. این امر مخصوصاً در گیاهانی نظیر گوجه فرنگی که خود گرده افشان هستند، بسیار مهم است. اگر متوجه شدید که گیاهان مورد علاقه شما محصول نمی دهند نشان دهنده این امر است که باید جریان هوا را در گلخانه خود افزایش دهید. فشار آرام ناشی از جریان هوا بر روی گیاهان باعث تشویق آن ها به تقویت سیستم های ساقه و ریشه می شود و سلامت کلی گیاهان را بهبود می بخشد. همچنین ممکن است در کنار فن گلخانه ای از گرده افشانی دستی نیز برای افزایش گرده افشانی استفاده کنید که این به شرایط و اندازه گلخانه بستگی دارد.

انتخاب فن گلخانه ای مناسب

فن خروجی یک راه مهم برای کمک به کاهش درجه حرارت و بهبود کلی گلخانه است. در بهترین شرایط فن خروجی باید در کنار سقف گلخانه و در مقابل درب نصب شود. اگر شکل گلخانه اجازه نمی دهد که فن خروجی نصب کنید، حتماً از فن های گردش هوای مناسب استفاده کنید.

منبع1

منبع2

منبع3

منبع4

ثبت نظر
khazarfan