به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188844115

فن فوروارد چیست

khazafan

فن فوروارد نوعی فن سانتریفیوژ است که روی پروانه آن تیغه‌هایی با انحنای رو به جلو نصب شده اند. جهتِ انحنای این تیغه ها در جهت گردش پروانه (ساعت‌گرد) است. بنابراین این فن فوروارد قادر است مقادیر زیادی از هوا را با فشار بالا جابجا کند. در ادامه‌ی این متن به معرفی کامل فن فوروارد و مقایسه آن با فن بکوارد خواهیم پرداخت.

فن فوروارد به صورت خلاصه به نوعی خاص از فن سانتریفیوژ گفته می شود. فن فوروارد را به صورت کامل و صحیح‌تر، می توان «فن‌ گریز از مرکز با پروانه منحنی به جلو (فوروارد)» نامید.

توضیحاتی در مورد فن فوروارد

برخلاف فن بکوارد، در انواع مختلف فن فوروارد‎، انحنای تیغه‌ی پروانه به سمت جلو است و به همین خاطر است که آن را فن فوروارد می نامیم. یک فن فوروارد را با توجه به ظاهر و شکل پروانه‌‌ی آن می توان شناسایی کرد که تیغه‌های منحنی و به جلوی زیادی روی آن ها نصب شده است. لازم به ذکر است که جهت حرکت پروانه‌ی فن فوروارد در جهت حرکت عقربه های ساعت است.

توجه به این نکته بسیار مهم است که از میان انواع مختلف فن و هواکش های موجود، مدلی را انتخاب کنیم که ویژگی های آن متناسب با نیازهای ما باشد. علاوه بر این، در نظر گرفتن « نقطه‌ی عملکرد» نیز به‌ عنوان عاملی مهم هنگام خرید فن ضروری است. برای محاسبه‌ی این نقطه، دبی حجمی (بر حسب متر مکعب در ساعت) و فشار (بر حسب پاسکا) با یکدیگر ترکیب می شوند تا میزان مقاومتی را به دست آورند که فن باید در مقابل آن عمل کند. هرچه کارایی مدلی که انتخاب می کنید به این میزان نزدیک تر باشد، عملکرد سیستم تهویه شما نیز بهتر خواهد بود.

فن فوروارد چطور کار می کند؟

همان‌طور که پیش تر بیان کردیم، نام کامل این نوع فن « فن‌ گریز از مرکز (سانتریفیوژ) با پروانه منحنی به جلو» است. بنابراین، همان‌طور که از نام آن هم می توان حدس زد، فن فوروارد شباهت زیادی با فن سانتریفیوژ دارد. سازوکار اصلی فن فوروارد‎شبیه به سازوکار فن سانتریفیوژ است. یعنی جریان هوا در آن به‌وسیله نیروی گریز از مرکز جابجا شود. تفاوت فن فوروارد و فن بکوارد در نحوه به جریان در آوردن هوا و خارج کردن آن است. در فن بکوارد که پروانه ها به صورت منحنی رو به عقب هستند، هوا به صورت شعاع‌های یک دایره از فن خارج می شوند. از سوی دیگر، در فن فوروارد، انحنای تیغه‌ی پروازه رو به جلو است و در نتیجه خروج هوا به صورت خطوطی مماس بر فن انجام می شود.


image


تفاوت بین فن بکوارد و فن فوروارد در چیست؟

- اولین تفاوت در شکل و ساختار پروانه های این دو مدل است. همان‌طور که از نام فن فوروارد‎ پیداست، تیغه‌های پروانه آن رو به جلو هستند. این موضوع در مورد فن بکوارد کاملاً برعکس است.

- عموماً تعداد پره‌های به کار رفته در فن فوروارد عموماً بیشتر از مدل های بکوارد است.

- از آنجایی که انحنای تیغه‌ها در فن فوروارد در جهت حرکت پروانه است، پرتاب باد در این مدل بیشتر است.

- فن فوروارد در مقایسه با سایر انواع فن ها، به سرعت کمتری برای به ایجاد جریان هوا احتیاج دارد.

- کارایی و بهره وری فن فوروارد حدود 65 درصد است، ولی این رقم در مورد فن بکوارد به حدود 84 درصد می رسد.

- از هر دو مدل عموماً در مکان هایی استفاده می شود که هوای آن ها پاکیزه است.

- فن بکوارد در مقایسه با فن فوروارد سروصدای کمتری تولید می کند.

این نکات را در مورد فن فوروارد در نظر داشته باشید

- هنگام نصب فن فوروارد‎، حتماً فضای خالی کافی در پشت فن فوروارد قرار دهید تا مکش و جابجایی هوا را به خوبی انجام دهد. نصب ناکارآمد فن فوروارد ممکن است منجر به کاهش بهره‌وری، افزایش سروصدا و حتی ایجاد لرزش در فن شود.

- انواع مختلفی از فن فوروارد وجود دارند که برخی از آن ها یک پروانه داشته و برخی دو پروانه دارند. تفاوت در تعداد پروانه‌ها منجر به تفاوت در اندازه‌ی دهانه‌ی فن نیز می شود. به صورت کلی انواع تک پروانه‌ای جریان هوا را با فشار بیشتری جابجا می کنند، ولی مدل های دو پروانه‌ای قادر هستند تا حجم هوای بیشتری را جابجا کنند.

- هنگام نصب فن فوروارد،‌ در صورت امکان نوعی تیغه‌ی محافظ جلوی ورودی هوا نصب کنید. در صورتی که جریان هوای اطراف فن فوروارد شدید باشد، این دستگاه کارایی حداکثری را نخواهد داشت. نصب یک تیغه‌ی محافظ باعث می‌شود هوای بخش ورودی فن ساکن و آرام باشد.

منبع1

منبع2

منبع3

ثبت نظر
khazarfan