به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188834888

فن سانتریفیوژ فوروارد

فن سانتریفیوژ فوروارد یکی از مدل های بسیار گسترده فن ها است که استفاده های بسیار زیادی در صنعت تهویه هوا و خنک کننده ها دارد. در ادامه به معرفی فن سانتریفیوژ فوروارد و نحوه عملکرد آن خواهیم پرداخت و نحوه استفاده از بهترین حالت بهره وری از آن را بیان خواهیم کرد.

تهویه یکی از مهم ترین مسائل در بسیاری از زمینه ها نظیر صنعت می باشد. تهویه اغلب به وسیله ابزار هایی نظیر فن ها انجام می شود. فن ها در دو نوع دمنده و مکنده وجود دارند. نوع اول آن ها برای ایجاد جریان هوا با فشار بالا استفاده می شود، نوع مکنده آن هم اغلب برای خارج کردن هوا از محیط های مختلف کاربرد دارد.

از فن های آکسیال برای ایجاد جریان هوا به صورت خطی استفاده می شود؛ این فن ها به فن های محوری نیز معروف می باشند. فن های آکسیال اغلب در مصارف خانگی کاربرد دارند.

فن های مماسی هوا را با فشار کم به مسافت بیشتری ارسال می کنند. این فن ها بیشتر، مناسب محیط های کوچک می باشند. نوع سوم فن ها یعنی فن های ترکیبی، سیستم کارکردشان ترکیبی از سیستم فن های آکسیال و سانتریفیوژ می باشد.

نوع آخر فن ها یعنی فن های سانتریفیوژ نیز فن هایی هستند که جریان هوا را با دبی پایین و فشار بالا ایجاد می نمایند. نام دیگر فن های سانتریفیوژ فن های گریز از مرکز می باشد، این نوع فن ها به سه نوع فوروارد، بکوارد و رادیال تقسیم می شوند. در این مقاله قصد داریم فن سانتریفیوژ فوروارد را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهیم، با ما همراه باشید.

فن سانتریفیوژ فوروارد چیست؟

فن سانتریفیوژ فوروارد یا فن گریز از مرکز پروانه خم به جلو، در واقع نوع خاصی از فن ها هستند که پره های فن رو به جلو و در جهت چرخش پروانه می باشد. اغلب برای بازدهی بهتر فن سانتریفیوژ فوروارد از یک قالب حلزونی شکل در ساختمان آن استفاده می شود و دروازه ی خروجی آن ها به شکل مستطیل یا دایره می باشد. فن سانتریفیوژ فوروارد بیشتر در حوزه تهویه مطبوع کاربرد دارد. تهویه مطبوع که یک زیر مجموعه از علم مکانیک به حساب می آید، به مجموعه اقداماتی گفته می شود که بر روی هوای محیط انجام می شود تا هوای مورد نظر برای زندگی، فعالیت کردن و ... مناسب باشد.


@image


یکی از ویژگی های فن سانتریفیوژ فوروارد تیغه های ضعیف آن می باشد، با توجه به این موضوع از آن ها در مواردی همچون هوای تمیز و همراه با دبی و فشار کم، هوا سازی و تهویه مطبوع که در بالا نیز به آن اشاره کردیم استفاده می شود.

فن سانتریفیوژ فوروارد با استفاده از نیروی گریز مرکز جریان هوا را ایجاد میکند، نکته حائز اهمیت این است که هوای ورودی بر هوای خروجی عمود می باشد.

فن سانتریفیوژ فوروارد از پرکاربرد ترین ابزار های تهویه ای در صنایع مختلف می باشند که در جنس های مختلفی تولید می گردند و جنس هر کدام از آن ها با توجه به محیطی که در آن به کار گرفته شده اند متفاوت می باشد. اغلب از ورق های گالوانیزه یا استنلس استیل برای ساخت فن سانتریفیوژ فوروارد استفاده می گردد.

یکی از محصولات مشابه فن سانتریفیوژ فوروارد، فن سانتریفیوژ بک وارد می باشد، در بخش بعدی مقاله قصد داریم این دو نوع فن را با یکدیگر مقایسه نماییم.

مقایسه فن سانتریفیوژ فوروارد با فن سانتریفیوژ بک وارد:

فن سانتریفیوژ بک وارد یکی دیگر از انواع فن های سانتریفیوژ می باشد که تقریبا مشابه فن سانتریفیوژ بک وارد می باشد، اما در برخی از فاکتور ها تفاوت هایی با یک دیگر دارند، در این بخش قصد داریم فن سانتریفیوژ فوروارد را با نوع مشابه آن یعنی فن سانتریفیوژ بک وارد مقایسه کنیم.

گفتیم که در فن سانتریفیوژ فوروارد پره های فن در جهت گردش می باشد اما در فن های بک وارد انحنای پره های فن بر عکس جهت گردش می باشد.

فن های سانتریفیوژ بک وارد اغلب در محیط هایی که نیاز به مکش می باشد استفاده می شوند. این فن ها در مقایسه با فن سانتریفیوژ فوروارد بازدهی قوی تری دارند و برای جابه جایی حجم های زیاد مناسب تر می باشند.

فن های سانتریفیوز بک وارد همانند فن سانتریفیوژ فوروارد، در صنعت و استفاده های خانگی کاربرد فراوان دارد. سیستم استفاده شده در واقع در هر دو یکسان می باشد در هر دو از سیستم اتصال الکترو موتور به پروانه استفاده شده است.


@image


به دلیل ساختار خاص فن های سانتریفیوژ بک وارد و با توجه به بزرگ تر بودن تیغه های آن، معمولا این فن ها از فن سانتریفیوژ فوروارد سنگین تر هستند.

از فن های سانتریفیوژ بک وارد علاوه بر استفاده برای تهویه، در زمینه های دیگری نظیر آلودگی هوا، مقابله با رطوبت و ... استفاده می شود.

انتخاب صحیح فن سانتریفیوژ فوروارد :

تا این جا نکات مختلفی را راجع به فن سانتریفیوژ فوروارد بیان کردیم و فن سانتریفیوژ فوروارد را با نوع مشابه آن یعنی فن سانتریفیوژ بک وارد مقایسه کردیم.

همان طور که در ابتدای مقاله هم گفتیم تهویه یک موضوع بسیار مهم در صنعت و هم چنین موارد خانگی می باشد و در موارد بسیاری برای کار و زندگی از موارد ضروری به حساب می آید، با توجه به این موضوع می بایست در انتخاب فن مناسب، دقت فراوانی داشت.برای خرید فن سانتریفیوژ فوروارد که در این مقاله بررسی کردیم می بایست حتما به فروشندگان مجاز مراجعه کرد و خرید خود را از آن ها انجام داد. علاوه بر انتخاب فروشنده مناسب می بایست موارد دیگری همچون مکانی که قرار است ما در آن فن را به کار بگیریم را از زوایای مختلف اعم از رطوبت و ... مورد بررسی قرار دهیم و جنس مناسب مکانی که قرار است فن سانتریفیوژ فوروارد به کار گرفته شود را انتخاب نماییم. علاوه بر دو مورد بالا باید فن سانتریفیوژ فوروارد را از نظر ویژگی های مختلف آن که به برخی از آن ها در این مقاله اشاره نمودیم مورد بررسی قرار دهیم تا در استفاده از آن به مشکل بر نخوریم.

علاوه بر لزوم داشتن دقت کافی در خرید فن سانتریفیوژ فوروارد، می بایست به اصول نصب فن سانترِیفیوژ نیز دقت کافی داشت و نصب و تعمیرات آن را به دست نصاب های مجاز و با تجربه سپرد تا در استفاده از آن هیچ مشکلی به وجود نیاید.