به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188844115

فن آکسیال

khazafan

هواکش آکسیال دیواری یکی از ساده ترین و البته پر کاربرد ترین مدل های هواکش است که کاربرد های صنعتی و ساختمانی بسیار زیادی دارند. در قسمت مقالات مرتبط به معرفی این هواکش و همچنین کاربرد ها و مزایای استفاده از هواکش آکسیال دیواری پرداخته ایم.

این تیپ فنها بیشتر در صنعت ، مجتمع های تجاری ، موسسات و مناطق مسکونی مورد استفاده قرار میگرد. این فنها قابلیت جابجایی و تخلیه گازهای داغ و هوای آلوده (محتوی گرد و غبار و ذرات معلق) ، گازهای خورنده کارخانجات ، گارگاهای جوشکاری ، کوره ها و آزمایشگاها را دارند. در بعضی مواقع بنا بر کابری مورد نیاز محیط ، چندین هواکش آکسیال بروی دیوار نصب می شود به صورت موازی. این فنها در دو حالت مستقیم و غیر مستقیم تولید می شود.

1- فن دیواری

2- فن کانالی

3- فن کانالی مخروطی

هواکش آکسیال دیواری

هواکش های آکسیال دیواری بیشتر در صنعت ، مجتمع های تجاری ، موسسات و مناطق مسکونی مورد استفاده قرار میگرد. این فنها قابلیت جابجایی و تخلیه گازهای داغ و هوای آلوده (محتوی گرد و غبار و ذرات معلق) ، گازهای خورنده کارخانجات ، گارگاهای جوشکاری ، کوره ها و آزمایشگاها را دارند. در بعضی مواقع بنا بر کابری مورد نیاز محیط ، چندین هواکش آکسیال بروی دیوار نصب می شود به صورت موازی. این فنها در دو حالت مستقیم و غیر مستقیم تولید می شود.

فنهای دیواری کوپل غیرمستقیم شامل پروانه ، موتور الکتریکی ،تسمه، شفت، یاتاقان، پولی و محفظه ونتوری می باشند.موتور این فنها می تواند به گونه ای نصب شود که در جهت خلاف چرخش پره فن قرار گیرد که خود این امر باعث خنک شدن موتور فن می شود.

مزیتهای فن های تسمه ای

1- قدرت انعطاف پذیری این فن زمان عملکرد بهتر از نوع مستقیم است. از آنجایی که هر سرعتی را می توان از این فن بدست آورد با انتخاب نسبت پولی مناسب. شایان ذکر است که زمانی که سرعت چرخش افزایش می یابد ، میزان جریان هو نیز افزایش می یابد و همچنین توان مصرفی موتور نیز افزایش میابد.

2- در سایزهای بالاتر بهتر است از نوع کوپل غیر مستقیم استفاده کرد چون قابلیت تنظیم پذیری سرعت چرخش فن بسیار راحت تر است به خصوص در سرعتهای بالای چرخش موتور.

3- قابلیت سرد شدن موتور بوسیله هوای عبور از آن وجود دارد.

فن های دیواری کوپل مستقیم

1- در این نوع فن ها تعداد قطعات کمتری مورد استفاده قرار میگیرد

2- نگهداری خاصی لازم ندارد

3- راندمان فن بهتر است چون نوع تسمه ای حدود 10 الی 15 درصد اتلاف انرژی دارد. در واقع حدود 15 درصد میزان مصرف توان موتور بالا می رود در نوع غیر مستقیم. البته شایان ذکر است که میتوان راندمان فن های غیر مستقیم را با افزایش زاویه پره فن افزایش داد و همینطور برای بالا بردن فشار استاتیک ، میتوان تعداد پره ها را افزایش داد

4- در فن های نوع مستقیم میزان عبور جریان هوا بیشتر است به علت عدم ایجاد مانع توسط موتور برای عبور جریان هوا

نتیجه گیری

نوع کوپل مستقیم کم هزینه تر و با راندمان بالاتری می باشد و در سایزهای کوچک کاربرد بیشتری دارد. ولی نوع غیر مستقیم در سایزهای بالاتر کاربرد بیشتری دارد چون قابلیت انعطاف پذیری بهتری دارد.فرض کنید یک فن 46 اینچ با قطر هاب 13 اینچ با 8 پره ایرفل و نسبت hub-tip-ratio حدود 0.28 است . این عدد 0.28 نشان دهنده راندمان بالا است . ولی از لحاظ قیمت نامناسب است . بنابراین توصیه می شود در سایز های کوچک از پره های پلاستیکی استفاده شود که باعث ایجاد راندمان بالاتر می شود.بیشتر فن های دیواری جهت تخلیه هوای یک فضا به کار میرود. آنها معمولا در فضای داخل ساختمان نصب می شوند.

ثبت نظر
khazarfan