به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188844115

غبارگیرهای صنعتی چیستند و چه کاری انجام می دهند

khazafan

یک سیستم دمنده برای ایجاد جریان هوا میان سیستم کانال ها و بدنه اصلی دستگاه، سیستم شستشو برای تمیز کردن فیلترها و یا مکانیزمی برای خارج کردن فیلترهای غبارگیرهای صنعتی.

غبارگیرهای صنعتی چیستند؟

غبارگیرهای صنعتی‎ یکی از تجهیزاتی هستند که هنوز افراد زیادی با آن ها آشنا نیستند. امروزه اکثرا افراد و صنایع در مورد انواع مختلف هواکش ها، دمنده و یا مکنده ها چیزهای شنیده اند، ولی شناخت غبارگیرهای صنعتی، کارکرد آن ها و اجزا تشکیل دهنده این تجهیزات، شاید امری گمراه کننده باشد.

همانطور که از نام غبارگیرهای صنعتی نیز می تواند حدس زد، ساده ترین توضیحی که در مورد آن ها می توان بیان داشت آن است که این دستگاه ها هوا و گازهای مختلف را از طریق پاک کردن ذرات اضافی گرد و خاک موجود در آن ها تمیز و خالص می سازند. غبارگیرهای صنعتی در ابتدا هوا را در داخل خود جمع آوری می کنند، سپس با استفاده از فیلترهای مخصوصی که دارند،‌ ذرات اضافه آن را جذب کرده و هوای خالص و پاکیزه را مجدداً به محیط باز می گردانند. عموم غبارگیرهای صنعتی شامل بخش های زیر می شوند: یک کانال که به دستگاه اصلی وصل می شود، وسیله ای برای فیلتر کردن هوای آلوده در داخل دستگاه، یک سیستم دمنده برای ایجاد جریان هوا میان سیستم کانال ها و بدنه اصلی دستگاه، سیستم شستشو برای تمیز کردن فیلترها و یا مکانیزمی برای خارج کردن فیلترهای غبارگیرهای صنعتی. این اجزاء بیان شده را در تمام غبارگیرهای صنعتی می توان با اندکی تفاوت مشاهده کرده، چراکه اجزاء اصلی و مورد نیاز این دستگاه های برای تصفیه هوا هستند.

چرا به غبارگیرهای صنعتی احتیاج داریم؟

استفاده از غبارگیرهای صنعتی بنا بر دلایل مختلفی برای یک کارگاه لازم و ضروری است، چند مورد از مهم ترین آن ها به شرح زیر است:

به منظور محافظت از کارکنان و جامعه اطراف در برابر آلودگی ها

به منظور به دست آوردن سود ناشی از محصولات با ارزشی که از این ریز ذرات می توان تولید کرد

به منظور تطابق با استانداردهای کاری و شرایط قانونی مورد نیاز در محیط های کاری

به منظور افزایش کارایی و بهره وری دستگاه ها (در صورت نفوذ گرد و خاک به داخل دستگاه ها، از کارایی و بهره روی آن ها کاسته می شود)

به منظور حفظ و بهبود کیفیت محصولات. غبارگیرهای صنعتی‎ از طریق جذب ذرات آلاینده و پاکسازی محیط، مانع از نفوذ آن ها به داخل محصولات و افت کیفی آن ها می شوند. این مواد به سرعت و به راحتی می توانند عطر و بوی نامطبوعی به محصولات شما اضافه کنند.


image


چطور بهترین مدل را در بین انواع غبارگیرهای صنعتی انتخاب کنیم

از آنجایی که مدل های مختلفی از غبارگیرهای صنعتی تولید و عرضه می شوند، انتخاب بین آن ها امری آسان نخواهد بود. بهترین توصیه آن است که گزینه های پیش روی خود را از طریق مطرح کردن چند سؤال محدودتر کنید و در انتها در میان چند گزینة نهایی باقیمانده تصمیم گیری کنید. هنگام انتخاب غبارگیرهای صنعتی‎، سعی کنید به این سؤالات پاسخ دهید: در چه حرفه ای فعالیت می کنید؟ غبارگیر صنعتی را می خواهید در داخل کارگاه و یا بیرون از آن نصب کنید؟ ذرات معلقی که قصد جداسازی آن ها را دارید از چه جنسی هستند و چه ویژگی هایی دارند؟ آیا آلودگی هستند و یا صرفاً گرد و غبار هستند؟ آیا قرار است از این غبارگیر صنعتی به صورت دائمی استفاده کنید و یا متناوب؟

این سؤالات شاید ساده به نظر برسند، ولی با پاسخ گویی به آن ها بسیاری از گزینه های احتمالی پیش روی شما خط خواهند خورد و گزینه های باقی مانده به نیاز شما نزدیک تر خواهند بود. اگر می خواهید هزینه های تعمیر و نگهداری کمی پرداخت کنید، دستگاه شما بهره وری بالایی داشته باشد، محیط کاری پاکیزه ای داشته باشید و در عین حال هزینه چندان بالایی نیز برای خرید غبارگیر صنعتی پرداخت نکنید، باید گزینه های موجود را با دقت بررسی کرده و از بین آن ها انتخاب کنید.

در پایان،‌در نظر داشته باشید که بهترینِ غبارگیرهای صنعتی مدلی است که سایز مناسب، گارانتی مناسب و طولانی مدت، توانایی جذب ذرات غبار مختلف را به صورت بهینه، سیستم مکش مناسب، کانال های مهندسی شده، سیستم هواکش و دمنده مناسب و فیلترهای باکیفیتی داشته باشد.

از غبارگیرهای صنعتی در چه صنایعی استفاده می شود؟

عموماً صنایع زیر از غبارگیرهای صنعتی‎ استفاده می کنند:

 صنایع غذایی

 صنایع شیمایی

 صنایع مرتبط با انرژی

 صنایع تولید سیمان و مواد معدنی

 صنایع کشاورزی

 صنایع مرتبط با فلز

 صنایع مرتبط با بازیافت

 صنایع دارویی

منبع1

منبع2

منبع3

ثبت نظر
khazarfan