به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188834888

غبارگیرهای صنعتی چیستند و چه کاری انجام می دهند

khazafan

مقدمه ای کلی از تعریف و استفاده های غبارگیرهای صنعتی

همان گونه که از نام غبارگیرهای صنعتی پیداست، استفاده های اصلی این تجهیزات برای پاکسازی و رفع گرد و خاک ها سایر ذرات ریز موجود در هوا می باشد. مشکلی که این روزها بسیاری از شهرهای ایران و حتی برخی کشورهای دیگر را درگیر خود کرده است. عوامل بسیاری دخیل هستند که موجب شده طی ده گذشته، میزان گرد و غبار رو به افزایش رود و درجه آلودگی و ناسالم بودن هوا را در مرز خطرناکی قرار دهد به طوری که به دلیل وقوع این پدیده آزار دهنده شاهد تعطیلی های مکرر مدارس و سایر مراکز دولتی و خصوصی بوده ایم.

این ذره ها جامد بوده و در مواردی قابل رویت هستند. در صورتی که از نظر وزنی سنگین باشند به سمت پایین می آیند به شکل ذرات خاک و غیره دیده می شوند در غیر این صورت مانند گرد فلزها در هوا معلق خواهند ماند. در واقع غبارگیرهای صنعتی سیستمی هستند که با جمع کردن ذره های ناسالم، تا حدی به پاکی هوا کمک خواهند کرد. از این رو غبارگیرهای صنعتی را در محیط هایی که بیشتر در معرض خطر آلودگی قرار دارند( مانند کارگاه های صنعتی، کارخانه ها و جاهایی که با بریدن چوب، انواع گرده و پودر شیمیایی، صیقل دادن فلزها و غیر سرو کار دارند) استفاده می شوند.


@image


غبارگیرهای صنعتی چگونه کار می کنند؟

وجود غبارگیرهای صنعتی در کنار تجهیزات و ابزارهای ماشینی و ... حائز اهمیت بوده و به سلامت محیط و نیروهای انسانی کمک می کند. اگر برای غبارگیرهای صنعتی بهترین فیلتر را انتخاب و نصب کنند، به طور تقریبی می توان گفت آن مکان عاری از هر گونه ذره ها و تراشه ها می باشند. عملکرد غبارگیرهای صنعتی به این صورت است که یا مستقیما به سیستم های مربوطه متصل شده و یا آنکه درون خط های انتقال دهنده مثل هود یا بازرویی غبارگیرهای صنعتی قرار می گیرند. اگر بخواهیم درباره نحوه کار غبارگیرهای صنعتی توضیحی مختصر ارائه دهیم، باید بگوییم غبارگیرهای صنعتی از طریق اتصال به کابینهای دستگاه ها با عمل مکش، غبارهای تولیدی را از محیط کاری خارج می کنند.

روش های دیگری نیز برای به کارگیری از غبارگیرهای صنعتی امکان پذیر هست: مثلا می توان در قسمت هایی از کارگاه ها یا کارخانه ها که بیشتر با ذرات غبار آلود سروکار دارند، آن محدوده را توسط غبارگیرهای صنعتی کانال کشی کرده و در حین کار با ایجاد هر غباری در همان لحظه با کانال های غبارگیرهای صنعتی که در آن نزدیکی نصب شده، محیط را پاکسازی کنند. اما نکته ای که در مورد کار غبارگیرهای صنعتی مطرح هست، درباره نوع ذره ها می باشد. غبارگیرهای صنعتی تنها قادرند که غبارهای سبک و معلق در هوا را مکش کنند و توانایی رفع گردها و ذرات سنگینی که بر روی زمین افتاده اند( به دلیل حجیم بودن آنها) را ندارند که این را می توان به عنوان یکی از عیوب غبارگیرهای صنعتی تلقی کرد.


@image


با اینکه از لحاظ قدرتی غبارگیرهای صنعتی ضعیف عمل می کنند اما این عملیات را بسیار سریع انجام می دهند چرا که با تسریع بخشیدن به مکش، می توان حجم بیشتری از هوا را که حاوی ذره های غبار آلود است را به واسطه غبارگیرهای صنعتی مکیده و از آن مکان بیرون کرد. در برخی موارد لازم است عمل مکیدن غبارها از فواصل دوری انجام شود، برای این حالت باید اندازه دهانه مکش غبارگیرهای صنعتی را بزرگتر کرد که البته این اقدام باعث کندی عملکرد مکیدن غبارگیرهای صنعتی خواهد شد.

یک سیستم دمنده برای ایجاد جریان هوا میان سیستم کانال ها و بدنه اصلی دستگاه، سیستم شستشو برای تمیز کردن فیلترها و یا مکانیزمی برای خارج کردن فیلترهای غبارگیرهای صنعتی.

غبارگیرهای صنعتی چیستند؟

غبارگیرهای صنعتی یکی از تجهیزاتی هستند که هنوز افراد زیادی با آن ها آشنا نیستند. امروزه اکثرا افراد و صنایع در مورد انواع مختلف هواکش ها، دمنده و یا مکنده ها چیزهای شنیده اند، ولی شناخت غبارگیرهای صنعتی، کارکرد آن ها و اجزا تشکیل دهنده این تجهیزات، شاید امری گمراه کننده باشد.

همانطور که از نام غبارگیرهای صنعتی نیز می تواند حدس زد، ساده ترین توضیحی که در مورد آن ها می توان بیان داشت آن است که این دستگاه ها هوا و گازهای مختلف را از طریق پاک کردن ذرات اضافی گرد و خاک موجود در آن ها تمیز و خالص می سازند. غبارگیرهای صنعتی در ابتدا هوا را در داخل خود جمع آوری می کنند، سپس با استفاده از فیلترهای مخصوصی که دارند،‌ ذرات اضافه آن را جذب کرده و هوای خالص و پاکیزه را مجدداً به محیط باز می گردانند. عموم غبارگیرهای صنعتی شامل بخش های زیر می شوند: یک کانال که به دستگاه اصلی وصل می شود، وسیله ای برای فیلتر کردن هوای آلوده در داخل دستگاه، یک سیستم دمنده برای ایجاد جریان هوا میان سیستم کانال ها و بدنه اصلی دستگاه، سیستم شستشو برای تمیز کردن فیلترها و یا مکانیزمی برای خارج کردن فیلترهای غبارگیرهای صنعتی. این اجزاء بیان شده را در تمام غبارگیرهای صنعتی می توان با اندکی تفاوت مشاهده کرده، چراکه اجزاء اصلی و مورد نیاز این دستگاه های برای تصفیه هوا هستند.

چرا به غبارگیرهای صنعتی احتیاج داریم؟

استفاده از غبارگیرهای صنعتی بنا بر دلایل مختلفی برای یک کارگاه لازم و ضروری است، چند مورد از مهم ترین آن ها به شرح زیر است:

به منظور محافظت از کارکنان و جامعه اطراف در برابر آلودگی ها

به منظور به دست آوردن سود ناشی از محصولات با ارزشی که از این ریز ذرات می توان تولید کرد

به منظور تطابق با استانداردهای کاری و شرایط قانونی مورد نیاز در محیط های کاری

به منظور افزایش کارایی و بهره وری دستگاه ها (در صورت نفوذ گرد و خاک به داخل دستگاه ها، از کارایی و بهره روی آن ها کاسته می شود)

به منظور حفظ و بهبود کیفیت محصولات. غبارگیرهای صنعتی از طریق جذب ذرات آلاینده و پاکسازی محیط، مانع از نفوذ آن ها به داخل محصولات و افت کیفی آن ها می شوند. این مواد به سرعت و به راحتی می توانند عطر و بوی نامطبوعی به محصولات شما اضافه کنند.


image


چطور بهترین مدل را در بین انواع غبارگیرهای صنعتی انتخاب کنیم

از آنجایی که مدل های مختلفی از غبارگیرهای صنعتی تولید و عرضه می شوند، انتخاب بین آن ها امری آسان نخواهد بود. بهترین توصیه آن است که گزینه های پیش روی خود را از طریق مطرح کردن چند سؤال محدودتر کنید و در انتها در میان چند گزینة نهایی باقیمانده تصمیم گیری کنید. هنگام انتخاب غبارگیرهای صنعتی‎، سعی کنید به این سؤالات پاسخ دهید: در چه حرفه ای فعالیت می کنید؟ غبارگیر صنعتی را می خواهید در داخل کارگاه و یا بیرون از آن نصب کنید؟ ذرات معلقی که قصد جداسازی آن ها را دارید از چه جنسی هستند و چه ویژگی هایی دارند؟ آیا آلودگی هستند و یا صرفاً گرد و غبار هستند؟ آیا قرار است از این غبارگیر صنعتی به صورت دائمی استفاده کنید و یا متناوب؟

این سؤالات شاید ساده به نظر برسند، ولی با پاسخ گویی به آن ها بسیاری از گزینه های احتمالی پیش روی شما خط خواهند خورد و گزینه های باقی مانده به نیاز شما نزدیک تر خواهند بود. اگر می خواهید هزینه های تعمیر و نگهداری کمی پرداخت کنید، دستگاه شما بهره وری بالایی داشته باشد، محیط کاری پاکیزه ای داشته باشید و در عین حال هزینه چندان بالایی نیز برای خرید غبارگیر صنعتی پرداخت نکنید، باید گزینه های موجود را با دقت بررسی کرده و از بین آن ها انتخاب کنید.

در پایان،‌در نظر داشته باشید که بهترینِ غبارگیرهای صنعتی مدلی است که سایز مناسب، گارانتی مناسب و طولانی مدت، توانایی جذب ذرات غبار مختلف را به صورت بهینه، سیستم مکش مناسب، کانال های مهندسی شده، سیستم هواکش و دمنده مناسب و فیلترهای باکیفیتی داشته باشد.

از غبارگیرهای صنعتی در چه صنایعی استفاده می شود؟

عموماً صنایع زیر از غبارگیرهای صنعتی استفاده می کنند:

 صنایع غذایی

 صنایع شیمایی

 صنایع مرتبط با انرژی

 صنایع تولید سیمان و مواد معدنی

 صنایع کشاورزی

 صنایع مرتبط با فلز

 صنایع مرتبط با بازیافت

 صنایع دارویی

منبع1

منبع2

منبع3

ثبت نظر
khazarfan