به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188834888

سیستم تهویه پارکینگ

سیستم تهویه پارکینگ یکی از مهم و حیاتی‌ترین نمونه ها در بین سیستم های تهویه هوا است. استفاده از سیستم تهویه پارکینگ به این جهت ضرورت دارد که هوای آلوده ای که از خودروها خارج می شود، در محیط های پارکینگی تجمع می کند و این پارکینگ ها معمولاً خروجی هوا و دسترسی کافی به هوای آزاد ندارند. بنابراین، تجمع گازهای آلوده بسیار خطرناک، ممکن است باعث ایجاد آسیب‌های جبران ناپذیری در انسان شود. بنابراین، توصیه می شود که حتماً از سیستم تهویه پارکینگ استفاده شود.

سیستم تهویه پارکینگ

معمولا برای پارکینگ هایی که در زیر زمین قرار دارند و یا پارکینگ هایی که در محیط بسته هستند نیاز است تا از سیستم تهویه پارکینگ استفاده کرد. قبل از سفارش سیستم تهویه پارکینگ بهتر است نرخ کلی سیستم تهویه پارکینگ را تخمین زد. تعیین نرخ از طریق دو فاکتور اصلی محاسبه می شود که یکی از این عامل ها میزان ذراتی است که در پارکینگ منتشر می شود و تعداد خودروهایی که می توانند در محیط پارکینگ، پارک کنند.

پارکینگ هایی که در محیط باز هستند نیازی به سیستم تهویه پارکینگ ندارند، زیرا فضای اطراف ان ها باز است و هوا در ان ها جریان پیدا می کند. استفاده از سیستم تهویه پارکینگ در فضای بسته بسیار ضروری است زیرا در محیط های بسته پارکینگ به مرور میزان مونو اکسید کربن ها بالا می رود و ممکن است افراد در برخورد مستقیم با این مواد دچار مسمومیت شوند. در کنار وجود مونو اکسید کربن مواد های دیگری مانند بوی بنزین، گازوییل، نیترین و غیره همگی باعث می شود تا استفاده از سیستم تهویه پارکینگ امری ضروری تلقی شود.

هدف استفاده از سیستم تهویه پارکینگ خارج کردن دود ها و حرارت اضافی و کنترل کردن محصولاتی است که ناشی از دود کش ماشین ها است. سیستم تهویه پارکینگ از طریق فن ها هوای تازه را وارد فضای بسته پارکینگ می کند و به کمک جت هایی که در فن ها است این هوای تازه را به گردش می اندازند.


@image


به طور کلی اهدافی که برای استفاده از سیستم تهویه پارکینگ در نظر گرفته شده است به بیان زیر است:

• از طریق سیستم تهویه پارکینگ می توان درصد ایجاد احتراق را کاهش داد و محیط پارکینگ را به محیط ایمن تری تبدیل کرد.

• کاهش اسیب هایی که ناشی از گاز های تولید شده از ماشین ها می باشد نیز از طریق سیستم تهویه پارکینگ امکان پذیر است.

• سیستم تهویه پارکینگ با ایجاد مسیری بدون دود می تواند به اتش نشانان در شرایط خاص کمک کند.

انواع جت فن هایی که رد سیستم تهویه پارکینگ ها از ان ها استفاده می شود:

یکی از جدید ترین روش هایی که در سیستم تهویه پارکینگ ها وجود دارد، استفاده از همین جت فن ها می باشد. از طریق جت فن هایی که در سیستم تهویه پارکینگ ها تعبیه شده است می توان هوای تازه را به کل محیط پارکینگ وارد کرد و جریان یکنواختی از هوا را در محیط بسته ی پارکینگ به وجود اورد. از طریق جت فن های سیستم تهویه پارکینگ ذرات مضر و هوای الوده به سمت بیرون گردش پیدا می کند و فضای داخل مطبوع و مناسب می شود.

• یکی از جت فن هایی که در سستم تهویه پارکینگ از ان استفاده می شود، جت فن های ساده محور می باشد.

• در بعضی شرایط نیز از جت فن های معکوس شده در سیستم تهویه پارکینگ استفاده می کنند.

• جت فن های سانتریفیوژ نیز یکی دیگر از جت فن های سیستم تهویه پارکینگ می باشد.

• مدلی از جت فن در سیستم تهویه پارکینگ وجود دارد که می توان ان را تنظیم کرد. برای همین است که به ان ها جت فن های قابل تنظیم گفته می شود.

مزیت استفاده از جت فن های متنوع به جای کانال کشی ها


@image


• کاهش بلندی سقف پارکینگ

بر خلاف استفاده از کانال کشی ها در سیستم تهویه پارکینگ در گذشته، می توان امروزه با استفاده از جت فن های متنوع در سیستم تهویه پارکینگ در استفاده مصالح ساختمانی صرفه جویی کرد. زمانی که از جت فن ها برای سیستم تهویه پارکینگ استفاده می کنیم می توان ارتفاع سقف پارکینگ را پایین تر اورد.

• صرفه جویی در مصرف انرژی ها:

در زمان استفاده از کانال کشی ها در سیستم های تهویه به دلیل کار کردن مدام این کانال ها انرژی بیش تری نیاز است زیرا در این نوع از سیستم های تهویه باید فن ها با بیش ترین دور و سرعت خود فعالیت داشته باشند. اما در جت فن ها زمانی سیستم فعال به کار می شود که الودگی محیط پارکینگ به حدی رسیده باشد که نیاز به وجود تهویه باشد.

جت فن ها به دلیل پوشش دهی کاملی که در فضای پارکینگ دارند به سرعت توانایی خارج کردن الودگی ها را در فضای بسته پارکینگ ها دارند.

• حذف مکان های کور تهویه نشده:

توصیه ی اتش نشان ها به مکان هایی که دارای فضای بسته پارکینگ ها هستند، این است که تمام مناطق پارکینگ ها باید دارای تهویه باشند. در کانال کشی ها با وجودی که سعی شده است تا تمامی مناطق لوله کشی شود اما باز این امکان هست که در برخی مناطق لوله کشی انجام نشده باشد در صورتی که در جت فن ها با اطمینان در تمامی مناطق امکان تهویه وجود دارد.

• صدای کم تر:

کانال کشی ها در سیستم تهویه به دلیل اینکه باید به صورت مداوم فعالیت داشته باشند ممکن است باعث ازار و اذیت ساکنینی بشوند که در بالای پارکینگ زندگی می کنند. جت فن ها در سیستم تهویه دارای وسایل های جانبی از جمله سایلنسر ها هستند که می توانند سرو صدای ناشی از فعالیت فن ها را کاهش دهند. بنابراین امروزه کاربرد جت فن ها در سیستم های تهویه پارکینگ به نسبت کانال کشی ها بیش تر است.

• کنترل دود های خارج شده توسط ماشین ها:

به هنگام ایجاد اتش در پارکینگ ها سرعت عملی که جت فن ها در مدیریت دود دارند خیلی بیش تر از کانال کشی ها می باشد.

• زیبایی:

جت فن های سیستم های تهویه پارکینگ در اندازه های کوچک تری هستند در نتیجه، فضای کم تری را در محیط اشغال می کنند. اما کانال کشی در سیستم های تهویه به نسبت جت فن ها فضای بیش تری را اشغال می کنند. بنابراین جت فن ها زیبایی بیش تری را به محیط پارکینگ می دهد.

• هزینه پایین در نگه داری :

جت فن ها به طور کلی از طریق کاهش مصرف انرژی می تواند به صرفه تر از کانال کشی ها باشد.