به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188834888

راهنمای خرید کولر آبی صنعتی

khazafan

کولر آبی صنعتی انواع مختلفی دارد. بعضی از آن ها قابل حمل هستند و می توان آن ها را در نقاط مختلفی قرار داد، برخی دیگر باید در مکانی ثابت و مناسب نصب شود. برخی از انواع کولر آبی صنعتی جریان هوا را به صورت مستقیم خنک می کنند و برخی به صورت غیرمستقیم.

کولر آبی صنعتی چگونه باعث خنک شدن هوای محیط می شود؟

پایه و اساس کار کولر آبی صنعتی با عمل تبخیر آب می باشد. یعنی کولر آبی صنعتی در درجه حرارت بالا گرمای آن مکان را گرفته و از آن برای تبخیر کردن آب درون آن استفاده می کند. کولر آبی صنعتی در 2 نمونه "سانتریفیوژی" و "اکسیال" طراحی شده که به صورت مختصر توضیحاتی از آن را در ادامه به شما ارائه خواهیم داد.

کولر آبی صنعتی اکسیال: این نوع کولر آبی صنعتی نیز با تبخیر آب و رطوبت موجود در پوشال کولر آبی صنعتی کار می کند. یعنی گرمای هوا باعث تبخیر آب درون پوشال ها شده و به این طریق به کاهش دمای محیط کمک خواهد کرد. فن اکسیال به کار رفته در این مدل کولر آبی صنعتی باعث شده تا کولر آبی صنعتی از طریق پوشالها سرمای تولیدی حاصل از عمل تبخیر را به بیرون منتقل کرده و تا حدی مکانی که کولر آبی صنعتی در آن نصب شده، از هوای خنک و مطبوع بهره مند شود. اصلی ترین مصارف این مدل کولر آبی صنعتی برای موقعیت هایی است که نیازی به کانال کشی های متعدد نیست و به این ترتیب از بازدهی بالاتری برخوردار شوند.

از جمله مزایای کولر آبی صنعتی اکسیال می توان به سبک بودن آنها، قیمت ایده آل( در مقایسه با نمونه های دیگر)، ایجاد هوای خنک و سالم و مناسب برای افرادی که آلرژی و حساسیت های فصلی دارند، بالا بودن حجم هوا، وجود سایزهای گوناگون و.... اشاره کرد.

کولر آبی صنعتی سانتریفیوژی: این کولرها نیز با تبخیر آب کار کرده و سه مشخصه اصلی دارند:

1. وجود پدهایی از جنس سلولز برای خنک تر شدن محیط

2. به کارگیری برای کاربردهای صنعتی

3. وجود فنی از نوع "سانتریفیوژ"

فن این نوع کولر آبی صنعتی از یک سری اجزا تشکیل شده اند مثلا محفظه فن، ایمپلیرها، کانال ورود و خروج، شفت و مکانیزم درایوها، کوپلینگ. مزیت هایی برای این فن کولر آبی صنعتی وجود دارد مثل: با دوام بودن، استفاده بهینه از انرژی، نگهداری آسان، طراحی در سایزهای گوناگون.

چه تفاوتی میان کولر آبی صنعتی "آکسیال" و "سانتریفیوژ" وجود دارد؟

کولر آبی صنعتی "آکسیال" همان کولر آبی صنعتی با فن محوری است که از لحاظ عملکرد با کولر آبی صنعتی "سانتریفیوژ" متفاوت می باشد که موجب شده برای مصارفی خاص به کار گرفته شوند. اگر کولر آبی صنعتی با فن محوری تولید شود برای مواقعی که جریان فشاری پایین و بر عکس حجم هوا بالا باشد، به خوبی عمل خواهد کرد. اما نمونه دیگر کولر آبی صنعتی یعنی فن سانتریفیوژی برای شرایطی است که فشار زیاد می باشد. از برتری های این نوع کولر آبی صنعتی نسبت به ساخت آنها با فن محوری کم کردن میزان آلودگی ها و ذرات گرد و غبار معلق است.

مقایسه کولر آبی صنعتی و کولرهای گازی

گرم تر شدن هوای کره زمین موجب شده تا بسیاری از شهرها نسبت به گذشته از سیستم های خنک کننده برای متعادل کردن هوای درون سالن ها، خانه ها، کارخانه ها، مراکز تحصیلی و ... استفاده کنند. بسته به شرایط آب و هوایی و ساکنین مناطق مختلف دو نوع کولر آبی صنعتی و کولر گازی به کار گرفته می شود که هر کدام سیستم کاری مخصوص به خود را دارند. از جمله تفاوت های اصلی کولر آبی صنعتی و گازی در مصرف آب می باشد.

از آنجایی که یک سری عوامل مانند خشک شدن دریاچه ها و رودها، افزایش دمای زمین، مصرف بی رویه در آب، جدا نبودن آب شست و شو و آشامیدنی باعث شده تا دچار کمبود آب شویم و همچنین نیاز به تعویض پوشال های کولر آب صنعتی بسیاری از خریداران بدون در نظر گرفتن مسائل دیگر استفاده از کولرهای گازی را به کولر آبی صنعتی ترجیح می دهند. البته کولر آبی صنعتی بیشتر برای شهرهای شمالی و مناطقی با هوای سرد مناسب بوده و در استان های جنوبی مانند خوزستان کارایی لازم را نخواهد داشت. اما سیستم خنک کردن کولرهای گازی( با هر نوع برندی) طوری است که علاوه بر تنظیم دمای محیط اطراف، سبب تهویه هوا و مطبوع کردن مکان می شود. از طرفی این کولرها برخی از آلودگی ها را رفع خواهند کرد.

آشنایی با قطعات کولر آبی صنعتی

استفاده از کولر آبی صنعتی به پنجاه سال قبل می گردد. در آن زمان ها چیزی به نام سیستم خنک کننده گازی( کولر گازی) وجود نداشت و با زدن چند کانال در قسمت های مختلف خانه ها و نصب کولر آبی صنعتی در پشت بام ها فضای داخلی خانه ها، ادارات و سایر ساختمان ها را خنک می کردند. کولر آبی صنعتی از بخش های مختلفی ساخته شده و وجود هر یک باعث تکمیل فرآیند خنک سازی محیط خواهد شد.

- بدنه اصلی: این بخش برای آن است که موتور و سایر وسایل جانبی درون آن نصب شده و از برخورد مستقیم تابش نور خورشید به آنها جلوگیری شود تا به عنوان مانعی برای پوسیدگی و خرابی قطعات اصلی باشد.

- کمپرسور: وجود کمپرسور برای کولر آبی صنعتی بسیار ضروری می باشد. در کولرهای معمولی وجود این قطعه موجب بالا رفتن مصرف برق شده در حالی که در کولر آبی صنعتی این طور نیست.

- فن: همان طور که جلوتر هم اشاره کردیم در کولر آبی صنعتی می توان دو نوع فن را به کار برد که بستگی به نوع استفاده و بودجه دارد.

- پد یا پوشال: یکی از قسمت های مهم کولر آبی صنعتی وجود این پدهاست که در نمونه های گوناگونی طراحی شده اند. مثلا برخی از آنها از جنس پلاستیک، شیشه و چوب می باشد که البته انتخاب جنس آن به مواردی مثل قیمت و کارایی آنها وابسته است. اما معمولا خریداران ترجیح می دهند برای کولر آبی صنعتی از پدهایی با جنس سلولز استفاده کنند چون هم گران نبوده و هم کارکرد خوبی دارند.

استفاده از انرژی مورد نیاز برای تبخیر هوا جهت جذب گرمای محیط و خنک کردن آن. به این صورت که هوای گرم محیط وارد محفظه تبخیر کولر می شود. در ادامه این متن قصد داریم برخی از نکات را برای شما بیان کنیم.

کولر آبی صنعتی

استفاده از انواع مختلف کولر آبی صنعتی به عنوان یکی از راهکاری های متداول و محبوب برای خنک کردن محیط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از کولر آبی صنعتی می توان در مکان های مختلفی مانند کارگاه ها و یا کارخانجات استفاده کرد. یکی از مزایای استفاده از این کولرها‌، مقرون به صرفه بودن آن ها است. سازوکاری که کولر آبی صنعتی برای خنک کردن محیط ها به کار میگیرد بسیار ساده است: استفاده از انرژی مورد نیاز برای تبخیر هوا جهت جذب گرمای محیط و خنک کردن آن. به این صورت که هوای گرم محیط وارد محفظه تبخیر کولر می شود. در ادامه این متن قصد داریم برخی از نکاتی که هنگام خرید کولر آبی صنعتی باید به آن ها توجه کنید را در قالب پاسخگویی به 4 سوال به شما معرفی کنیم.

سوال اول- آیا استفاده از کولر آبی صنعتی در محیط زندگی من کارایی دارد?

اگرچه استفاده از کولر آبی صنعتی یکی از بهترین و محبوب ترین گزینه ها برای خنک کردن محیط های کاری است، ولی استفاده از آن ها و کارایی و یا عدم کارایی کافی این کولرها بستگی به محیط کاری و شرایط شما خواهد داشت. آشنایی با سازوکار و چگونگی عملکرد کولر آبی صنعتی به شما کمک خواهد کرد تا تصمیم بگیرید که آیا استفاده از این کولر برای محیط کاری شما مناسب است یا خیر.

خنک‌ سازی بر اثر تبخیر آب پدیده ای طبیعی است که حتماً آن را در محیط های مختلف تجربه کرده‌اید. مثلاً هنگامی که در یک روز گرم تابستانی در کنار یک استخر قدم می زدنید، نسیم خنکی را روی پوست خود حس می کنید. این خنکی به این خاطر است که هوای گرم از روی آب عبور می کند و آب بخشی از این گرما را جهت تبخیر جذب می کند. بنابراین هوا گرمای خود را از دست می دهد و کمی خنک تر می شود. در کولرهای آبی صنعتی از همین سازوکار استفاده می شود تا به صورت دائمی و تمام‌ وقت بتوان هوای خنک ایجاد کرد. با استفاده از کولر آبی صنعتی، دمای هوای محیط داخلی را می توان به حدود 6 درجه کمتر از دمای محیط بیرون رساند. استفاده از کولر آبی صنعتی در مناطق بسیار گرم و خشک توصیه می شود؛ مناطقی که رطوبت هوا در آن ها کمتر از 60 درصد باشد. چراکه این کولرها هوا را خنک و مرطوب می سازند. بنابراین، استفاده از آن ها در نواحی مرطوب توصیه نمی شود.


image


سوال دوم – استفاده از کولر آب صنعتی چه مزایایی دارد؟

جدا از بحث خنک سازی محیط و بهبود شرایط کار، 3 مزیت اصلی را برای این کولرها می توان برشمرد.

1- مصرف بهینه: برخلاف کولرهای گازی که در آن ها از گازهای مبرد و کمپرسور استفاده می شود، کولرهای آبی بسیار ساده هستند. در این کولرها تنها از آب و یک پمپ استفاده می شود. بنابراین، مصرف برق بسیار کمتری دارند.

2- مقرون به صرفه بودن: اصولاً هزینه ای که برای خرید کولر آبی صنعتی پرداخت می کنید، خیلی کمتر از هزینه کولرهای گازی و سایر انواع سیستم های تهویه هوا است.

3- دوستدار محیط زیست: همانطور که بیان شد، در کولر آبی صنعتی از آب برای خنک کردن محیط استفاده می شود و هیچ نوع گاز و یا مایع مبرد شیمایی دیگری در آن ها استفاده نمی شود. بسیاری از انواع گازها و مایع های مبرد آسیب های جبران ناپذیری به محیط زیست و لایه اوزون وارد می کنند.

4-ایجاد جریان هوای پاک: به صورت کلی از کولر آبی صنعتی باید در محیط هایی استفاده شود که دسترسی مستقیم به جریان هوای بیرون داشته باشند. بنابراین، این اطمینان را خواهید داشت که همواره جریان هوای پاکیزه به داخل محیط کاری شما در حال ورود است.

سوال سوم – هزینه نگهداری از کولر آبی صنعتی چقدر است؟

بسیار کم و ناچیز! تنها هزینه شما در واقع مربوط به تمیز کردن این کولر است. توصیه می شود هر 2 هفته این کولرها را تمیز کنید تا گرد و خاک هوا مانع از عملکرد بهینه آن نشود. البته بعد از مدت ها استفاده، ممکن است پمپ این کولرها دچار عیب شود، ولی هزینه تعمیر و یا تعویض آن ناچیز است.

سوال چهارم – آیا کولر آبی صنعتی انواع مختلفی دارد؟

دو نوع دسته بندی از این کولرها را می توان معرفی کرد. (1) برحسب قابل حمل و ثابت بودن. (2) بر حسب جریان مستقیم و یا غیر مستقیم هوا. در مدل های با جریان مستقیم، هوای گرم محیط محیط بیرون مستقیماً وارد کولر شده و خنک می شود. ولی در مدل های غیرمستقیم، هوا ابتدا خنک شده، سپس وارد کولر می شود. بنابراین، مدل های غیرمستقیم طبعاً رطوبت کمتری هم خواهند داشت.

منبع1

منبع2

منبع3

ثبت نظر
khazarfan