به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188834888

دستگاه تصفیه دود جوشکاری

دستگاه تصفیه دود جوشکاری از مهم‌ترین تجهیزات هر کارگاه جوشکاری است. دود حاصل از جوشکاری حاوی ذرات ریز و معلق و همچنین گازهای مختلفی است که می توانند از طریق سیستم تنفس وارد بدن شما شوند. این ذرات بسیار خطرناک بوده و ممکن است ابتلای فرد جوشکار به بیماری هایی مانند سرطان ریه شوند. دستگاه تصفیه دود جوشکاری با کمک به تصفیه این دود مضر، به حفظ سلامت شما کمک شایانی می کند.

دستگاه تصفیه دود جوشکاری چیست؟

در فرایند جوشکاری به جز ایجاد جرقه های داغ که موجب آسیب به چشم و بدن کارکنان می شود گازهای سمی و خطرناکی نیز تولید می شود. برای محافظت از بدن در برابر جرقه، جوشکاران باید لباس محافظ که اشتعال پذیر نباشد، دستکش چرمی محافظ و کلاه جوش بپوشند. این جرقه ها ممکن است به چشم جوشکاران نیز برخورد کند و موجب آسیب جدی به چشم شود به همین دلیل حین جوشکاری استفاده از عینک جوشکاری نیز ضروری است.هنگام استفاده از دستگاه جوشکاری علاوه بر دود جوشکاری به طور مستقیم در منبع، جرقه نیز ایجاد می شود. برای جلوگیری از آسیب های احتمالی علاوه بر لباس و کفش و عینک جوشکاری باید ار دستگاه تصفیه دود جوشکاری نیز برای حذف گازهای آلوده استفاده کرد.

دود جوشکاری می تواند طیف گسترده ای از مشکلات سلامتی را ایجاد کند.قرار گرفتن در معرض دود و گازهای جوش ممکن است باعث تحریک چشم، بینی و گلو، سرگیجه و تهوع شود.قرار گرفتن در معرض دود جوشکاری ممکن است موجب آسیب به ریه و انواع مختلف سرطان، از جمله ریه، حنجره و دستگاه ادراری شود. تحقیقات اخیر مشکلات مربوط به مواجهه با منگنز، کروم، نیکل و سایر فلزات بالقوه سمی در جوش داده شده را شناسایی کرده است.

گازهای جوشکاری ممکن است باعث ایجاد سوختگی، زخم معده، آسیب به کلیه و سلول های عصبی شوند. قرار گرفتن در معرض دود منگنز میتواند باعث ایجاد علائم پارکینسون شود. اما با استفاده از دستگاه تصفیه دود جوشکاری رفع می شود. به همین دلیل ضروری است که دستورالعمل های مربوط به قرار گرفتن در معرض دود جوشکاری مورد توجه قرار گیرد. بویژه در مواردی که کارگران در دراز مدت در معرض خطر این آلاینده ها هستند باید نکات ایمنی رعایت شود . این خطرات بهداشتی به این معنی است که برای حذف بخار جوش از منطقه تنفسی جوشکار دستگاهی مورد نیاز است.


@image


یک روش کنترل آلاینده های مضر در یک فرایند جوشکاری، استفاده از دستگاه تصفیه دود جوشکاری است. دستگاه تصفیه دود جوشکاری مانند جاروبرقی بوده و یک لوله بلند دارد .

مزایای دستگاه تصفیه دود جوشکاری:

• دستگاه تصفیه دود جوشکاری ایمنی و سلامتی را برای کارکنان فراهم می کند.

• دستگاه تصفیه دود جوشکاری محیط کار را بهبود می بخشد.

• دستگاه تصفیه دود جوشکاری حفاظت از تجهیزات و فرایندها را به همراه دارد.

• دستگاه تصفیه دود جوشکاری کاهش اختلالات تولید و افزایش سود.

• دستگاه تصفیه دود جوشکاری موجب فرایندهای جوشکاری و برش مطمئن و کارآمد می شود.

• دستگاه تصفیه دود جوشکاری موثرترین روش برای استخراج دود است.

یک دستگاه تصفیه دود جوشکاری چه کاری برای شما انجام می دهد؟

جوشکاری با ذوب کردن فلزات همراه است و فرآیند جوشکاری دود قابل رویت را ایجاد می کند و دارای ضایعات فلزی و گازهای مضر است. فوم های مضر در جوش تولید می شوند این گازها توسط دستگاه تصفیه دود جوشکاری به وسیله یک فیلتر دود جوش به طور موثر جذب می شوند و فیلتر می شوند. هوای فیلتر شده به محفظه منتقل می شود و از طریق یک خط لوله به خارج هدایت می شود.

دستگاه تصفیه دود جوشکاری به طور مؤثر 99.97٪ از گازهای جوشکاری و دود تولید شده توسط فرآیندهای صنعتی با تکنولوژی بالا را از بین می برد. دستگاه تصفیه دود جوشکاری عمدتا در جوشکاری لیزر و سیستم های جوشکاری و فرآیندهای جوشکاری استفاده می شوند. بخارات جوش های خطرناک و ناسالم توسط جرقه های قدرتمند ضبط شده و با فیلتر های کربن آغشته شده فعال و حذف می شوند. سنسورهای دستگاه تصفیه دود جوشکاری نشان می دهند چه زمانی فیلترها باید جایگزین شوند تا شرایط کار ایمن را تامین کنند.

دستگاه تصفیه دود جوشکاری معمولا قابل حمل، کارآمد می باشند.سیستم های تصفیه هوا به کار برده شده در دستگاه تصفیه دود جوشکاری گاز و بوی نامطلوب را حذف می کنند و هوای تازه به محل بازگردانده می شود.سیستم های استخراج دود در دستگاه تصفیه دود جوشکاری این دود ها را هدایت می کند و ایمنی و راحتی کارکنان را تضمین می کند.

با خارج شدن دود توسط دستگاه تصفیه دود جوشکاری به طور مستقیم در منبع، بخش بزرگی از جرقه های جوشکاری نیز استخراج می شود و از آسیب به افرادی که با دستگاه تصفیه دود جوشکاری کار می کنند یا افرادی که در مجاورت قرار دارند جلوگیری می کند.

بررسی انواع دستگاه تصفیه دود جوشکاری

در بخش ابتدایی مقاله در ارتباط با ضرورت استفاده از دستگاه تصفیه دود جوشکاری صحبت کردیم و در این تیتر قصد داریم شما خوانندگان عزیز را با مدل های متنوع دستگاه تصفیه دود جوشکاری آشنا کرده و توضیحاتی درمورد نحوه کار و ساختار دستگاه تصفیه دود جوشکاری ارائه دهیم. در یک تقسیم بندی می توان گفت چهار نمونه دستگاه تصفیه دود جوشکاری در بازار موجود است. کارکرد اصلی همه انواع دستگاه تصفیه دود جوشکاری یکی بوده اما با توجه به اجزا تشکیل دهنده دستگاه تصفیه دود جوشکاری هر کدام برای موقعیت های خاصی طراحی شده اند. در ادامه به معرفی دستگاه تصفیه دود جوشکاری می پردازیم.

1. دستگاه تصفیه دود جوشکاری محیطی: این نمونه دستگاه تصفیه دود جوشکاری برای مکان ها و کارگاه هایی که دارای متراژ بالا هستند، انتخاب مناسبی می باشد. روند مکش دستگاه تصفیه دود جوشکاری طوری است که سقف ها به صورت هواکشی با قدرت مکش بالا عمل کرده و جریان هوای محیط به طرف سقف می رود. این ویژگی سبب شده در هر جای کارگاه بتوان به راحتی جوشکاری کرد زیرا تمام دوده ها به سرعت به طرف دستگاه تصفیه دود جوشکاری رفته و وارد حلق و ریه های افراد حاضر در آنجا نمی شود.


@image


2. دستگاه تصفیه دود جوشکاری مبداء: سیستم کاری این نوع دستگاه تصفیه دود جوشکاری به این شکل عمل می کند که یک بازویی( ظاهر این بازوها شبیه لوله های جاروهای برقی هستند) را به قسمت بیرونی دستگاه تصفیه دود جوشکاری وصل کرده و آن را در محلی که قرار است عملیات جوشکاری انجام شود، گذاشته تا سریعا دودهای حاصل توسط دستگاه تصفیه دود جوشکاری مکیده شود.

دستگاه تصفیه دود جوشکاری "محفظه دار": زمانی هست که امکان خروج دود به طور همزمان امکان پذیر نیست، از این رو بهترین نوع دستگاه تصفیه دود جوشکاری مدل "محفظه دار" می باشد. برای آنکه گازهای سمی حاصل شده از جوشکاری در فضا پراکنده نشود، این کار را در مکانی مخصوص انجام می دهند. روال کار این نوع دستگاه تصفیه دود جوشکاری تقریبا مشابه هودهای آشپزخانه می باشد.

4. دستگاه تصفیه دود جوشکاری رومیزی: این نوع سیستم طوری است که عمل جوشکاری و دستگاه تصفیه دود جوشکاری بر روی یک میز بوده و دود و تمام ذرات به صورت مستقیم از محیط خارج می شوند.

به کار گیری دستگاه تصفیه دود جوشکاری چه مزیت هایی را با خود به همراه دارد؟

دستگاه تصفیه دود جوشکاری به دلیل کارایی و مکانیزمی که دارد موجب شده تا استفاده از آن دارای مزیت هایی باشد. به طور مثال اگر از این سیستم تصفیه دود در حین جوش دادن انواع فلزها استفاده کنیم سلامت جسمانی کارکنان را تضمین خواهد کرد و روند فعالیت ها و محیط کاری را بهتر خواهد کرد. همچنین به کار بردن دستگاه تصفیه دود جوشکاری باعث سالم ماندن ابزارها و تجهیزات شده و برش فلزات با اطمینان بیشتری انجام می گیرد. این دستگاه ها یکی از بهترین سیستم هایی هستند که به طور کامل می تواند گازهای پر خطر تولید شده از فرآیند جوشکاری را خارج کنند بطوریکه بررسی ها و آمارهای نشان داده بالای 99 درصد دوده و گاز با دستگاه های تصفیه دود جوشکاری از بین خواهد رفت.