به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188834888

جت فن پارکینگی

جت فن پارکینگی

برای این که فعالیت های مختلف روزمره به خوبی انجام شود لازم است تا همواره شرایط خاصی برقرار باشد. یکی از مهم ترین مسائلی که در برقراری شرایط برای زیستن، فعالیت های کاری و ... لازم می باشد، وجود داشتن تهویه مناسب و برقراری جریان هوا می باشد. علاوه بر این که تهویه می تواند موجب بهبود تنفس شود، مزایای بسیار دیگری نیز دارد، به طور مثال در بسیاری از موارد می تواند موجب جلوگیری از برخی از اتفاقات نظیر آتش سوزی شود. به عنوان یک نمونه، طبق الزامات سازمان آتش نشانی تهران، در ساختمان هایی که بیش از سه طبقه زیر زمین دارند و یا اینکه مساحت زیر زمین های آن ها بیش از پانصد متر مربع می باشد، با توجه به این که احتمال وقوع آتش سوزی در چنین مواردی بالا می باشد، می بایست از ابزار های مختلفی برای جلوگیری از حوادثی از این دست استفاده نمود. یکی از مهم ترین ابزار ها در این زمینه جت فن پارکینگی می باشد، در این مقاله قصد داریم جت فن پارکینیگی را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهیم، با ما همراه باشید.

جت فن پارکینگی چیست؟

جت فن پارکینگی دسته ی خاصی از فن های محوری می باشند، که با توجه به سیستم خاص به کار رفته در آن ها، می توانند با سرعت بالا، حجم بالایی از هوا را جا به جا نمایند. این خصوصیت جت فن پارکینگی موجب شده است تا از فن هایی با این ویژگی ها در محیط هایی نظیر پارکینگ ها که فضا کم است و نیاز به جابه جایی هوا در حجم بالا می باشد به طور گسترده از این فن ها استفاده شود. جت فن پارکینگی با استفاده از سیستم نسبتا پیچیده ای ساخته شده است؛ در بخش بعدی مقاله قصد داریم برخی از اجزای به کار رفته در سیستم جت فن پارکینگی را مورد بررسی قرار دهیم.

به طور کلی می توان گفت که هدف از طراحی جت فن پارکینگی، کنترل و تخلیه مواردی همچون حرارت، دود و ... ناشی از تردد خودرو ها می باشد.


@image


جت فن پارکینگی از چه اجزایی تشکیل شده است؟

مهم ترین بخش جت فن پارکینگی، همانند سایر فن ها و هواکش ها، الکتروموتور آن می باشد. وظیفه ی الکترو موتور، به حرکت در آوردن پروانه ها می باشد. این بخش، یعنی الکترو موتور، در قیمت جت فن پارکینگی بسیار تاثیر گذار می باشد؛ فاکتور هایی نظیر کیفیت ساخت، توانایی و میزان تحمل الکترو موتور و ... می تواند موجب تغییر قیمت جت فن پارکینگی شود.

بخش مهم دیگر جت فن پارکینگی، پروانه های آن می باشد، پروانه ها وظیفه ی جا به جایی هوا را بر عهده دارند، با توجه به این که این فن ها نیاز به سرعت بالایی دارند، اینکه این پروانه ها از چه جنسی ساخته شده اند در کیفیت کار آن ها بسیار تاثیر گذار می باشد.

بخش دیگر جت فن پارکینگی، بدنه آن می باشد که در واقع نگهدارنده کلیه اجزا و تجهیزات موجود در سیستم جت فن پارکینگی می باشد. برخی از جت فن های پارکینگی این امکان را دارا می باشند که ورودی و خروجی آن ها از قابلیت تغییر زاویه پشتیبانی می کنند. این قابلیت یک مزیت به شمار می رود و باعث می شود که تهویه مناسب در شرایط آب و هوایی مختلف انجام گیرد. به جت فن هایی که این قابلیت را دارا می باشند، جت فن موزی (banana fan) نیز می گویند.


@image


مقایسه جت فن پارکینگی با ابزار های مشابه

همان طور که می دانیم امکان جا به جایی هوا به صورت طبیعی در پارکینگ ها بسیار پایین می باشد و می بایست تخلیه هوای آلوده و انجام عملیات تهویه به کمک ابزار های مختلف تهویه انجام گیرد. تا به این جا به یکی از این ابزار ها یعنی جت فن پارکینگی اشاره کردیم. یک روش دیگر برای انجام عملیات تهویه در پارکینگ ها، استفاده از روش کانال کشی می باشد. کانال های تهویه مطبوع در واقع فضاهایی می باشند که جهت جا به جایی هوا ایجاد شده اند. استفاده از جت فن پارکینگی برای انجام عملیات تهویه در مقایسه با روش کانال کشی به مراتب بهتر می باشد. سیستم کانال کشی معمولا یک روش جا گیر بوده و از زیبایی ساختمان به شدت می کاهد. در برخی موارد حتی لازم است تا طراح برای قرار گیری این کانال ها، ارتفاع سقف پارکینگ را افزایش دهد. علاوه بر این موارد، باید در نظر داشت که جت فن پارکینگی عملیات تهویه را با دقت بالاتری انجام می دهد و برق بسیار کمتری مصرف می کند. با توجه به این که استفاده از جت فن پارکینگی موجب می شود که فضای کمتری از پارکینگ اشغال شود، این مورد موجب می شود که فضای بیشتری برای پارک خودرو ها وجود داشته باشد.

نصب جت فن پارکینگی نیز بسیار سریع تر و آسان تر از پیاده سازی کانال کشی انجام می گیرد، علاوه بر این هزینه نصب پایینتری دارد. در کنار نصب آسان و هزینه پایین به این نکته نیز باید توجه داشت که هزینه سرویس، تعمیرات و نگهداری جت فن پارکینگی نیز نسبت به سیستم کانال کشی به مراتب پایین تر می باشد.


@image


خرید و نصب جت فن پارکینگی

تا این جای این مقاله، جت فن پارکینگی را مورد بررسی قرار دادیم و آن را با یکی از سیستم های مشابه یعنی سیستم کانال کشی مقایسه کردیم، در بخش پایانی مقاله قصد داریم که نکاتی را راجع به خرید و نصب این نوع فن ها ذکر کنیم.

با توجه به اهمیت بالای موضوع تهویه، در پارکینگ ها و جلوگیری از خطراتی همچون آتش سوزی لازم است که در خرید جت فن پارکینگی دقت بالایی داشت و همواره خرید خود را از فروشگاه های مجاز و معتبر انجام داد تا در استفاده از آن مشکلی به وجود نیاید و خریدتان دارای یک پشتیبانی قوی باشد.

بعد از مسئله ی خرید، نوبت به نصب آن می رسد، نصب جت فن پارکینگی نیز بسیار مهم می باشد و باید دقت داشت که نصب آن حتما توسط متخصصان مجاز انجام گیرد، تا کار نصب جت فن پارکینگی با رعایت کلیه ی اصول استاندارد و ایمنی انجام گیرد.