به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188834888

اگزوزفن چیست

khazafan

اگزوزفن نوعی دستگاه تهویه هوا است که در محیط های خانگی استفاده بسیار زیادی از آن ها می شود. از اگزوزفن برای مکش هوای مرطوب، بدبو و یا گرم استفاده می شود. این دستگاه را عموماً در حمام و توالت ها نصب می کنند تا با مکش و خارج کردن هوا، فضای کافی برای ورود هوای پاکیزه را آماده کند.

استفاده از هواکش در هر مکان بسته الزامی است چون وقتی هوا مدتی در یک مکان بسته محبوس می شود و امکان تهویه وجود ندارد هوا سنگین می ‌شود و تحمل آن فضا برای افرادی که داخل آن هستند بسیار سخت و دشوار می شود. می توان گفت هر فضای در بسته قطعاً به حداقل یک عدد هواکش نیاز دارد هواکش ها انواع مختلفی دارند و هر کدام از آن ها برای یک فضای خاص کاربرد مناسب دارد و نمی‌ توان یک هواکش را برای تمام موارد مورد استفاده توصیه کرد. نیاز است تا ابتدا ببینید هواکش را برای چه منظوری خریداری می کنید و سپس اقدام به خرید هواکش کنید در این مقاله می خواهیم در مورد یکی از فن هایی که بسیار کاربردی هستند صحبت کنیم نام آن فن ، اگزوزفن می باشد.

به صورت کلی فن ها دو نوع هستند یا دمنده و یا مکنده اگزوزفن از انواعی است که هوا را می مکد و به بیرون می برد. حتماً این نوع فن یعنی اگزوزفن را در فضا هایی مثل آشپزخانه یا سرویس های بهداشتی خانگی دیده اید. اگزوزفن هایی که در محیط خانه هستند یکی از ساده ترین اگزوزفن های موجود در بازار هستند البته اگزوزفن های صنعتی هم در بازار وجود دارد که طبیعتا باید قدرت توان موتور آن ها از قدرت توان موتور اگزوزفن های خانگی بسیار بالا تر باشد تا بتواند هوای محیط های صنعتی مثل کارخانه یا کارگاه های بزرگ را تهویه کند و سپس پس از انجام عمل تهویه و فیلتراسیون به داخل محیط برگرداند.


@image


اگزوزفن داخلی یا وارداتی ؟

اگزوزفن ها می توانند تولید داخل یا به صورت وارداتی باشند باید دقت کنید که بتوانید بهترین نوع اگزوزفن که می خواهید برای محیط مد نظرتان خریداری کنید را پیدا کنید اگر از اگزوزفن های تولید داخل استفاده می کنید سعی کنید شرکتی را برای تهیه اگزوزفن انتخاب کنید که گارانتی و خدمات پس از فروش مناسب در قبال خرید ا اگزوزفن به شما ارائه دهد و اگر از اگزوز فن های وارداتی استفاده می کنید دقت کنید تا قطعات اگزوزفن در کشور موجودباشد تا در صورت خرابی بتوانید به تعمیر آن بپردازید در غیر این صورت در صورتی که اگزوزفن شما خراب شود باید آن را دور انداخته و یک اگزوزفن جدید بخرید چون قطعات آن در کشور وجود ندارد.

قیمت اگزوزفن

قیمت اگزوزفن هایی که در بازار وجود دارند بسیار متفاوت است زیرا کاربرد های آن نیز به همین ترتیب طیف وسیعی را در بر می گیرد. اگزوزفن های خانگی قطعاً موتورهای کم قدرت تری دارند و به طبع قیمت آن ها نیز پایین تر است. هر چه قدر قدرت مکندگی اگزوزفن بالا تر باشد قیمت آن هم بالا تر خواهد رفت و به این ترتیب قیمت بالا تری نسبت به اگزوزفن های خانگی خواهد داشت.قیمت اگزوزفن به تعداد موتور اگزوز فنی که استفاده می شود نیز بستگی دارد هرچه تعداد موتور بیشتر باشد باز هم قیمت آن بالا می‌ رود. اگزوزفن های داخلی قیمت پایین تری نسبت به اگزوزفن های وارداتی دارند که همین امر هم باعث می شود مشتریان بیشتری را به خود اختصاص دهند. لازم به ذکر است که با خرید محصولات تولید داخل شما با یک تیر چندین نشان را هدف قرار می دهید. اول آن که خدمات پس از فروش بسیار مناسبی به شما ارائه می دهند زیرا تمام قطعات تولید داخل هستند و می توانند در صورت بروز مشکل و خرابی آن را برای شما تعمیر کنند و دوم قیمت مناسب این محصولات است که قطعا با توجه به بالا رفتن قیمت دلار و ارز خرید از محصولات داخلی بسیار به صرفه تر برای مشتریان است و سوم اینکه شما با خرید یک محصول تولید داخل به رونق چرخه اقتصادی کشور و هم چنین تولید اشتغال کمک می‌ کنید که این امر هم بسیار خداپسندانه می باشد .


@image


اگزوزفن در اتاق های تمیز

یکی از کاربرد های اگزوزفن استفاده آن در اتاقهای تمیز است. اتاق های تمیز نیاز دارند تا هوای کاملا فیلتر شده و عاری از هر گونه آلودگی به آن ها تزریق شود. هر گونه آلودگی در اتاق تمیز باعث می شود تا عملکرد اتاق تمیز دچار مشکل شود پس اگزوزفن یکی از نقش های بسیار مهم را در تهویه هوای اتاق تمیز ایفا می کند. اگزوزفن های اتاق تمیز را معمولا با استفاده از چندین فیلتر طراحی می کنند تا بتوانند به راحتی هوا را فیلتر کرده و دوباره به داخل محیط بازگردانند. به این ترتیب این اطمینان حاصل می شود که با نصب آن در اتاق های تمیز شما می توانید بدون مشکل و نگرانی در مورد آلودگی از اتاق تمیز استفاده کنید.

اگر شما از آن برای محیط های بسیار بزرگ استفاده می کنید باید بدانید که قطعا یکی از آن ها برای کل محیط جواب گو نخواهد بود و شما نیاز دارید تا چندین اگزوزفن را در محیط نصب کنید و به این ترتیب تهویه مورد نظر و مطلوب خود را به دست آورید. توصیه ما به شما این است که تمامی آن ها را از یک مارک خریداری کنید تا در صورت بروز مشکل و خرابی دیگر بین چندین شرکت خریداری شده سر در گم نباشید و تمام خدمات را تنها با مراجعه به یک شرکت دریافت کنید که این بسیار در صرفه جویی وقت و هزینه به شما کمک می کند.

در نهایت اگر شما خواننده محترم مالک یک کارخانه ، کارگاه و حتی یک ساختمان مسکونی هستید قطعا نیاز به یک اگزوزفن خواهید داشت در تکمیل نکاتی که در متن گفته شد به عنوان جمع بندی باید به شما بگوییم که قبل از خرید اگزوزفن حتما در مورد تمامی انواع اگزوزفن های موجود در بازار تحقیق کنید و با کمک گرفتن از متخصصان بهترین نوع فن مورد نظر خود را انتخاب کنید. با مقایسه ویژگی های هر یک از آن ها می توانید یک خرید عالی و بدون ضرر داشته باشید.


@image


احتمالاً شما هم در منزل خود از اگزوزفن استفاده می کنید. برخی فضاهای خانگی مثال آشپزخانه، توالت، حمام، اتاق مخصوص رختشویی یا حتی سونا معمولاً رطوبت زیادی دارند و ...

اگزوزفن چطور کار می کند؟

برخی فضاهای خانگی مثال آشپزخانه، توالت، حمام، اتاق مخصوص رختشویی یا حتی سونا معمولاً رطوبت زیادی دارند و برخی هم با مشکل بو نامطبوع مواجه هستند. بخار ناشی از پخت و پز غذا، جوشیدن آب، خشک کردن لباس در لباسشویی و... می تواند تاثیر زیاد و چشمگیری در رطوبت منزل شما داشته باشد. در کنار رطوبتی که خودتان حس می کنید، این رطوبت اضافی معمولاً‌ به سمت گوشه‌ی دیوارها و سقف می رود و باعث آسیب دیدن آنها و چیزی می شود که به آن رطوبت‌زدگی می گوییم. تمام این مسائل یک راه حل بسیار ساده دارند: استفاده از اگزوزفن‎!


image


کار اصلی اگزوزفن‎ مکش هوا (هوای مرطوب، گرم، و یا بد بو) از مکان های کوچک است تا فضای کافی برای ورود هوای تمیز از راه های دیگر تامین شود. نکته حائز اهمیت آن است که این دستگاه خودش به تنهایی هوای تمیز را وارد محیط نمی کند، بلکه صرفاً هوای محیط را به سمت بیرون مکش می کند. اختلاف فشار ایجاد شده باعث می شود تا هوای تمیز از بخش های دیگر (درب، پنجره و ...) وارد محیط شود. از آنجایی که بیشترین میزان تولید بخار و رطوبت در مکان هایی مثل حمام، توالت و آشپزخانه ها است، از اگزوزفن در این مکان ها بیشتر استفاده می شود. البته انواع مختلفی از اگزوزفن وجود دارد. برای مثال هود های آشپزخانه که بالای اجاق گاز نصب می شوند نیز یکی از انواع همین دستگاه هستند. به صورت کلی انواع مختلف اگزوزفن بر حسب مکان و نحوه نصب شدن آن دسته بندی می شوند. در این میان می توان به مدل های دیواری، سقفی، مدل مخصوص توالت و حمام، آشپزخانه‌ای و مدل هایی که روی خودشان چراغ هم دارند اشاره کرد. در این مدل ها تنها با زدن یک کلید هواکش و چراغ همزمان روشن خواهند شد.

برخی مدل ها و انواع اگزوزفن دارای حسگرهایی هستند و در صورتیکه میزان رطوبت محیط به حد مشخصی برسد، به صورت خودکار روشن می شوند و تا زمانی که دیگر رطوبتی در محیط حس نکنند کار می کنند.

اگزوزفن چقدر کارایی دارد؟

از آنجایی که اگزوزفن‎ عموماً در اتاق های کوچک استفاده می شود، انتخاب مدلی که بتواند هوا را حدود 2 متر مکعب در ثانیه جابجا کند برای محیط های توالت و حمام کافی خواهد بود. ولی اگر قصد دارید از این نوع فن در محیط های بزرگ تری استفاده کنید، احتمالاً به سیستم های تهویه هوای قوی و مناسب تری احتیاج خواهید داشت.

کارایی یک دستگاه اگزوزفن تا حد بسیار زیادی به مساحت محیط و جریان هوای مورد نیاز برای آن محیط بستگی دارد. برای مثال، در یک حمام بدون دوش آب، در یک ساعت حدود 8 مرتبه هوای محیط باید عوض شود، ولی اگر در همین محیط دوش آب هم وجود داشته باشد، این مقدار به 20 مرتبه در ساعت می رسد.

مقدار هوایی که یک دستگاه اگزوزفن می تواند در مدت زمانی مشخص خارج کند را عموماً با استفاده از میزان متر معکب در دقیقه اندازه گیری می کنند، البته در مدل های خارجی این مقدار احتمالاً با عنوان فوت مکعب در دقیقه اعلام می شود. مقدار هوایی که دستگاه می تواند خارج کند بستگی به اندازه و همچنین سرعت پروانه های آن خواهد داشت. بنابراین، یک دستگاه اگزوزفن‎ کوچک‌تر می تواند حجم هوایی برابر و یا حتی بیشتر از یک دستگاه بزرگ تر را هم جابجا کند، ولی برای این کار احتیاج دارد که سرعت پروانه‌ی بیشتری داشته باشد. البته این کار ممکن است باعث شود تا دستگاه صدای بیشتری تولید کند.


image


مزایا استفاده از اگزوزفن

• راهی بسیار موثر و کارآمد در جهت کاهش رطوبت فضاهایی مانند توالت، حمام و آشپزخانه.

• دستگاه تهویه هوا ارزان قیمت و مقرون به صرفه.

• استفاده از آن در نواحی مرطوب بسیار مناسب است.

اگزوزفن‎ را در مکان هایی که حتی امکان نصب پنجره در آن ها وجود ندارد هم می توان نصب کرد. بنابراین می تواند نوعی جایگزین برای پنجره باشد.

معایب استفاده از اگزوزفن

• ممکن است سروصدای زیادی داشته باشد.

• عمل تهویه را فقط در همان اتاق و فضای بسته انجام می دهد.

• کارآیی آن به اندازه‌ی یک پنجره‌‌ی باز نیست.

• صرفاً مکش داشته و هوای پاکیزه را خودش وارد نمی کند.

منبع1

منبع2

ثبت نظر
khazarfan