به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188834888

اطلاعاتی در مورد فن ترانسفورماتور

khazafan

فن ترانسفورماتور یکی از انواع مختلف سیستم های تهویه است که به صورت مخصوص برای خنک کردن انواع ترانسفورماتور به کار گرفته می شود. هنگام خرید فن ترانسفورماتور باید به موارد مختلفی توجه داشته باشید که در ادامه‌ی این متن سعی شده تا به برخی از آن ها اشاره شود.

شرکت خزر فن با بیش از چند دهه سابقه در صنعت فن ترانسفورماتور ، استانداردهای بالایی برای کیفیت و خدمات ر ارائه می دهد. شرکت خزرفن با بهره مندی از فن های ترانسفورماتور ، راه حل های مطلوب برای خنک کننده هوا را فراهم می کند. فن های محوری با کارایی بالا طراحی شده اند تا گرمای تولید شده توسط ترانسفورماتور را از بین ببرند. ما در این زمینه کیفیت و خدمات قابل توجهی را ارائه می دهیم. امروزه بسیاری از محصولات ما مانند فن ترانسفورماتور مطابق با نیازهای بازار ارائه می شوند.

فن ترانسفورماتور چیست؟

ترانسفورماتور دستگاهی است که می تواند جریان های بسیار بالا را تحمل کند، در واقع فن ترانسفورماتور دستگاهی است که القای الکترومغناطیسی را بین دو یا چند سیم پیچ انجام می دهد.به همین منظور از فن ترانسفورماتور کمک گرفته می شود تا بتواند دمای دستگاه را پایین آورد. نصب فن های ترانسفورماتور باید در حد امکان نزدیک دستگاه ترانسفورماتور باشد. باید سعی شود اتاق این گونه فن ها به گونه ای باشد که در معرض نو خورشید نباشد، همچنین تا حد امکان اتاق باید تمیز نگه داشته شود.

ترانسفورماتور وسیله ای کاربردی است که توسط یک میدان مغناطیسی، جریان الکتریکی را از سیم پیچی به یک یا چند سیم پیچ دیگر منتقل می کند. ولتاژ جریان عبوری از سیم پیچ ها متناسب با تعداد دور سیم پیچ می باشد.

ترانسفورماتور با نام ترانسفورمر نیز شناخته می شود. ترانسفورماتور ها معمولا در شبکه قدرت کاربرد بیشتری دارند.

این وسیله در پایان علمکرد اش، از اتلاف انرژی در شبکه قدرت جلوگیری می کند. در حالت عادی مقداری از جریان الکتریکی در راه رسیدن به مصرف کننده تلف می شود.

ترانسفورماتور در این حین شروع به کار می کند و سطح بالایی از ولتاژ را در مسیر جریان عبوری قرار می دهد و این باعث می شود که سطح توان الکتریکی تلف شده بسیار پایین بیاید.

اما هر وسیله ای که در مسیر جریان الکتریکی قرار می گیرد همواره در خطر گرم و داغ شدن قرار دارد.

به خصوص که ترانسفورماتور ها وظایفی ویژه در قبال شبکه و جریان الکتریکی دارند.

این وسیله همواره گرم می شود. با هر بار عبور جریان این وسیله گرم و گرم تر می شود.

در نهایت این داغ شدن باعث سوختن و از کار افتادن این وسیله کاربردی می شود.


@image


فن ترانسفورماتور راه حل این مشکل است.

ترانسفورماتور ها برای خنک شدن و جلوگیری از خرابی های ناشی از انجام عملکردشان وسیله ای به نام فن ترانسفورماتور دارند.

فن ترانسفورماتور یک سیستم تهویه و خنک کننده است. فن ترانسفورماتور به صورت مخصوص برای انواع ترانسفورماتور تولید و به کار گرفته می شود.

در یک شبکه قدرت انرژی و توان الکتریکی در مسیر های رسیدن به مصرفه کننده قرار دارند و ترانسفورماتور ها سخت مشغول جلوگیری از اتلاف توان الکتریکی هستند. در این حین فن ترانسفورماتور در حال خنک کردن و تهویه ترانسفورماتور می باشد و از خرابی های ناشی از ترانسفورماتور و نیز از اتلاف توان جلوگیری می کند.

فن ترانسفورماتور تا حد ممکن باید در اتاقی نزدیک ترانسفورماتور باشد. همچنین فن ترانسفورماتور باید از نور خورشید و گرد و غبار نیز در امان باشد.

فن ترانسفورماتور انواع مختلفی دارد و هر کدام ویژگی های مخصوص خود را دارند. برای مثال اندازه آن ها نیز در طراحی و تولید آنها موثر است. برای مثال این وسیله در سایز های کوچک صرفا برای جا به جایی هوا استفاده می شود.

فن ترانسفورماتور برای هر سیستم کارایی مشخص و متفاوتی دارد. این وسیله در سیستم های کامپیوتری با یک سیستم کارخانه ای دارای عملکرد و خصوصیات متفاوتی است.

اما همه ی آن ها در جهت انجام هدفی خاص صورت می گیرد. این هدف در همه سیستم های مشترک است. این هدف مشترک سرعت دادن به انتقال هوا و خنک کردن سیستم مورد نظر است.

البته این نکته را به یاد داشته باشید، دقیقا زمانی که فن ترانسفورماتور باعث خنک شدن ترانسفورماتور می شود، این امکان برای ترانسفورماتور فراهم می شود که وظیفه خود را با قدرت و برای زمان بیشتری انجام دهد. پس در نتیجه فن ترانسفورماتور نه تنها باعث خنک شدن و تهویه هوا می شود بلکه در روند جلوگیری از اتلاف انرژی نیز به صورت غیر مستقیم نقش موثری دارد.

در نصب این وسیله مکان و نحوه قرار گیری آن بسیار مهم است. پس باید به نکاتی توجه داشته باشیم:

1- در نصب یک فن ترانسفورماتور بسیار توجه داشته باشید که این وسیله باید نزدیک به ترانسفورماتور نصب گردد.

2- تا حد امکان در خلاف جهت تابش نور قرار گیرد.

3- در مکان هایی نصب شود که رطوبت وجود ندارد، زیرا اتاق فن ترانسفورماتور باید عاری از رطوبت باشد.

4- در مکان هایی نصب شود که گاز های آتش زا وجود نداشته باشند.

نکات گفته شده در رابطه با محل نصب فن ترانسفورماتور باعث می شود که این وسیله راندمان کاری مناسبی داشته باشد و خرابی های ناشی از مواردی مانند گرد و غبار، رطوبت، نور و ... به حداقل برسد. در نتیجه این وسیله عمر کاری بالاتری خواهد داشت و در هزینه های ناشی از تعمیرات نیز صرفه جویی می شود.

فن ها چگونه باعث افزایش کارایی فن ترانسفورماتور می شود؟

تمام اجزای سازنده ماژول پلاگین و پخش محفظه فن ترانسفورماتور ، پروانه HyBlade، با الکترونیک یا موتور AC که به صورت غیرهمزمان است با دریچه تهویه جانبی، کاملا هماهنگ هستند. به عنوان مثال، بهینه سازی آیرودینامیکی در فن ترانسفورماتور ، هر دو ناگهانی سر و صدا را کاهش می دهد. پروانه دارای فرم ایده آل های آئرودینامیکی است که براساس ترکیب یک قاب آلومینیومی با یک پوشش از پلاستیک تقویت شده ساخته شده است. این باعث کاهش سر و صدایی است که به طور چشمگیری تولید می شود و کارایی بالاتری نسبت به تیغه های سنتی دارد. فن ترانسفورماتور دارای یک عملکرد حفاظت تماس است، در سمت ورودی نصب شده است. در سمت خروجی، یک گارد محافظ نیز به عنوان لوازم جانبی موجود است. در طرف خروجی فن ترانسفورماتور همچنین یک فلنج گردشی یکپارچه برای اتصال مستقیم به رادیاتور دارد.به ویژه هنگامی که این نوع از فن ها با هوای آزاد کار می کند این باعث می شود تا آشفتگی هوا به حداقل برسد، افزایش جریان هوا باعث افزایش کارایی فن ترانسفورماتور می شود.

خنک کننده فن توسط فن ترانسفورماتور ، ترانسفورماتور را قادر می سازد تا قدرت بالاتر از درجه اسمی مقاومت کند و در عین حال دما و ایمنی مطلوب را حفظ کند. هنگامی که در کل عملیات ادغام می شوند، بسیار مهم هستند. در بسیاری از تاسیسات، خنک کننده فن ترانسفورماتور توسط کنترل کننده دما آغاز می شود که به دمای ترانسفورماتور پاسخ می دهد. تهویه اتاق فن ترانسفورماتور اغلب توسط یک ترموستات کنترل می شود. در حالی که این دو دستگاه برای دستیابی به همان هدف کار می کنند، آنها به طور مستقل کار می کنند. برای گردش هوا بهینه و در نهایت صرفه جویی در مصرف انرژی، دو سیستم باید با هم کار کنند تا اتاق ترانسفورماتورر را خنک کنند. در زمان خرید فن های ترانسفورماتور می توانید با مشورت گرفتن از کارشناسان ما فن ترانسفورماتور مناسب را برای کسب و کار خود انتخاب کنید و بتوانید استفاده بهینه از داشته باشید.


@image


نکات قابل توجه در خرید یک فن ترانسفورماتور

انسان ها در زمینه های شغلی متفاوتی مشغول به کار هستند. هر کدام از این صنایع کسب و کار در محیط های مختلفی انجام می شوند.

بسته به نوع کار، محیط می تواند سرد، گرم، مرطوب و خشک و ... باشد.

در خرید فن ترانسفورماتور باید به این نکته توجه داشته باشید که محیط مناسب برای یک فن ترانسفورماتور محیطی است که دمای آن خیلی سرد یا خیلی گرم نباشد. پس شما می توانید نوعی از فن ترانسفورماتور را خریداری کنید که متناسب با نوع محیط کار شما باشد.

فن ترانسفورماتور برای اینکه مقاوم باشد باید بدنه آن را از جنسی مقاوم ساخت. معمولا پیشنهاد متخصصان بدنه ای از جنس آلومینیوم می باشد. زیرا آلومینیوم مقاومت بالایی دارد.

فن ترانسفورماتور هزینه های ثانویه همانند روغن کاری، سرویس، تعمیر، برق و ... را دارد. پس لازم است در خرید فن ترانسفورماتور نوعی از این وسیله را خریداری کنید که متناسب با کار شما باشد و هزینه های اضافی به همراه نداشته باشد.

مشخصات فنی فن ترانسفورماتور

فن ترانسفورماتور دارای مشخصات فنی زیادی است که باید بسته به نیاز خود نوعی از فن ترانسفورماتور را خریداری نمود که متناسب به صنعت ما باشد.

قطعا هرچه این مشخصات بهتر و بالاتر باشد، فن ترانسفورماتور مورد نظر نیز بهتر می باشد.

برای مثال نوع (آکسیال بودن یا نبودن)، تعداد پل موتور، قدرت هوادهی، PA، سرعت موتور و ... همگی مشخصات یک فن ترانسفورماتور را توضیح می دهند.

علاوه برا این ها در فن ترانسفورماتور ابعاد و نوع پروانه ها نیز بسیار مهم است. هرچه ابعاد پروانه ها بیشتر و نوع پروانه بالاتر باشد کارایی بالاتر و در نتیجه قیمت نیز بالاتر است.

جنس پروانه ها نیز خود عاملی حیاتی محسوب می شود. پلی آمید یک جنس محبوب در صنعت تولید فن ترانسفورماتور است.

مشخصات ظاهری و فیزیکی بسیار زیادی در رابطه با یک فن ترانسفورماتور ذکر شد. شاید فکر کنید هر چه ابعاد، جنس و نوع، بالاتر و بهتر باشند قطعا وسیله ای بهتر خریداری نموده ایم. اما بهتر است بدانید اینگونه نیست!

فن ترانسفورماتور مورد نظر شما با توجه به این مشخصات نیست که راندمان کاری بهتری خواهد داشت. با اینکه این مشخصات در عملکرد آن تاثیر بسزایی دارند، اما تناسب میان محیط با مشخصات یاد شده است که باعث می شود کارایی وسیله بالاتر برود.

فن ترانسفورماتور یکی از انواع مختلف فن و هواکش هایی است در بازار موجود هستند.

فن ترانسفورماتور

هرکدام از این فن ها ویژگی های خاص خود را دارند. تفاوت برخی از انواع هواکش ها صرفاً در اندازه و مقدار توانایی آن ها در جابجایی هوا است. ولی برخی دیگر از هواکش ها کارآیی مخصوص خود را دارند و با اهداف خاص تولید می شوند. برای مثال، طبعاً بین فن مورد استفاده در محیط کارگاه و کارخانه، و فن های مورد استفاده در برخی قطعات کامپیوتری تفاوت های زیادی وجود دارد. امروزه فن ها برای مقاصد مختلفی ساخته می شوند که هدف اصلی تمام آن ها مشترک است: تسریع جابجایی هوا و کمک به خنک شدن محیط/قطعه مورد نظر. فن ترانسفورماتور‎یکی از انواع این فن ها است که به منظور خنک کردن انواع ترانسفورماتور مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که می دانیم، ترانسفورماتور وسیله ای است که از انرژی الکتریکی را از طریق القای الکترومغناطیسی بین دو یا چند سیم پیچ منتقل می کند. بنابراین، دور از انتظار نیست که چنین وسیله‌ای گرما و حرارت زیادی تولید کند. بنابراین، برای مقابله با این حرارت، احتیاج به یک سیستم تهویه و خنک کننده خواهیم داشت. انواع مختلف فن ترانسفورماتور به همین جهت ساخته شده اند.

فن ترانسفورماتور چیست؟

استفاده از فن ترانسفورماتور‎ به دستگاه های ترانسفورماتور این امکان را می دهد که شدت جریان های بسیار بالا و بیشتر از حد معمول را تحمل کنند، ولی با این حال دمای آن ها از حد معمول و ایمن بیشتر نشود. در بعضی سیستم ها، استفاده از فن و هواکش به عنوان یک عنصر کمکی انجام می شود و حضور آن ها کاملاً ضروری نیست. برای مثال می توان به انواع سالن ها کارخانه‌جات اشاره کرد. ولی در برخی دیگر از سیستم ها، مانند یک ترانسفورماتور، فن بخشی جدانشدنی از سیستم است، چراکه یک ترانسفورماتور بدون استفاده از فن ترانسفورماتور نمی تواند کار کند و سریعاً‌ دمای آن بیش از حد مجاز می شود. علاوه بر این، در بسیاری از موارد شما برای انتخاب مکان مناسب نصب فن و هواکش گزینه های مختلفی را پیش رو دارید، ولی هنگام استفاده از فن ترانسفورماتور، فن حتماً باید نزدیک به دستگاه ترانسفورماتور باشد. بنابراین، در نظر گرفتن شرایط محیطی نصب فن ترانسفورماتور اهمیتی بیش از پیش دارد. برای مثال، هنگام نصب فن ترانسفورماتور این شرایط را حتماً باید در نظر بگیرید و تا جای ممکن مهیا باشند:

• دیوارهای اتاق ترانسفورماتور تا جای ممکن در جهت شمال/جنوب باشند تا آنکه حداقل تابش مستقیم خورشید به فن ترانسفورماتور‎انجام شود.

• همیشه مراقب سطح رطوبت داخل اتاق باشید.

• تا جای ممکن اتاق را تمیز نگه دارید و عاری از گردوخاک باشد.

• در محیط نصب ترانسفورماتور هیچ گونه گاز اشتعال‌زا و یا گازهایی که موجب خوردگی فلز و زنگ زدن آن ها می شوند وجود نداشته باشد.

در بسیاری از مواقع، نصب فن ترانسفورماتور همراه با دستگاه های کنترل دما انجام می شود. این دستگاه در واقع به حرارت و دمای ترانسفورماتور واکنش می دهد و هنگامی که دمای این دستگاه به حد نصاب رسید، دستور شروع فعالیت را به فن ترانسفورماتور ارسال می کند. دمای اتاق ترانسفورماتور نیز توسط یک ترموستات کنترل می شود، و هنگامی که دمای اتاق نیز به مقدار خاصی رسید، سیستم های تهویه شروع به کار می کنند. این دستگاه ها به صورت جداگانه، ولی با هدفی یکسان فعالیت می کنند. هدف آن ها نگاه داشتن دمای استاندارد و ایجاد شرایط مناسب برای فعالیت بهینه ترانسفورماتور است.


image


هنگام خرید فن ترانسفورماتور به چه نکاتی توجه کنیم؟

- فن ترانسفورماتور باید قادر باشد در شرایط آب و هوایی مختلف به کار خود ادامه دهد. به عبارت دیگر، گرما و یا سرمای بیش از حد نباید اخلالی در فعالیت و کارآیی فن ترانسفورماتور ایجاد کند.

- جنس بدنه فن ترانسفورماتور عموماً توصیه می شود که از آلومینیوم باشد. این فلز مقاومت بالایی در برابر خوردگی و فرسایش دارد و طول عمر آن بالا است.

- هزینه نگهداری فن ترانسفورماتور‎باید پایین باشد. بسیاری از فن ها بعد از مدتی احتیاج به روغن‌کاری دارند که این یک نقطه ضعف محسوب می شود.

- فن ترانسفورماتور باید قابل اعتماد و اتکا باشد. با خرید و نصب یک فن ترانسفورماتور باید برای مدت ها خیالتان راحت باشد و این فن بدون نوسان به کار خود ادامه دهد. چراکه بروز نوسان (حتی کوتاه مدت) ممکن است آسیب های پرهزینه و سنگینی به سیستم ترانسفورماتور وارد کند.

منبع1

منبع2

منبع3

منبع4

ثبت نظر
khazarfan