به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188834888

هواکش پشت بامی چه کاربردی دارد

khazafan

استفاده از هواکش پشت بامی می تواند تفاوت کاملاً محسوسی در دمای هوا و همچنین انرژی لازم برای خنک/گرم کردن منزل شما ایجاد کند.

هواکش پشت بامی

هواکش پشت بامی‎ می تواند مصرف برق و هزینه های مرتبط با آن را تا حد چشمگیری کاهش دهد. اگر سقف منزل شما به صورت شیروانی باشد و یا اینکه اتاق زیر شیروانی داشته باشید، تاثیر استفاده از هواکش پشت بامی را بیش از پیش متوجه خواهید شد. معمولاً هنگام طراحی خانه های امروزی، فضای کافی برای تهویه و جریان هوا در نظر گرفته می شود. ولی با این حال، استفاده از هواکش پشت بامی می تواند تفاوت کاملاً محسوسی در دمای هوا و همچنین انرژی لازم برای خنک/گرم کردن منزل شما ایجاد کند.

چطور هواکش پشت بامی مناسب انتخاب کنیم؟

از هواکش پشت بامی در خیلی از ساختمان های تجاری، آموزشی و یا صنعتی استفاده می شود. همان‌طور که می‌ دانیم، استفاده از این نوع هواکش به افزایش طول عمر ساختمان کمک می کند. با این حال، چطور یک هواکش پشت بامی مناسب انتخاب کنیم؟ از کجا بدانیم کدام مدل برای استفادة ما مناسب است؟ تصمیم گیری در مورد انتخاب هواکش پشت بامی را با پاسخ دادن به این 3 سوال آغاز کنید:

1- از این هواکش قصد دارم در چه نوع ساختمانی استفاده کنم؟ (فروشگاه، بیمارستان، مدرسه، کارگاه و یا ...).

2- هدف از نصب هواکش پشت بامی چیست؟ (تهویه عمومی ساختمان، کنترل رطوبت، مکش هوا به سمت بیرون، ایجاد جریان هوا در داخل ساختمان، ورود هوای پاک و یا ...)

3- هواکش قرار است در کدام قسمت ساختمان نصب شود؟ (سقف، پشت بام، بیرون از محیط ساختمان، روی دیوارها و یا ...)

با پاسخ دادن به این سوالات،‌ قادر خواهید بود انتخاب های پیش‌ِ رو خود را کمتر کنید و تصمیم گیری برای شما آسان‌تر خواهد شد. با این حال، یک ویژگی بسیار مهم دیگر را نیز هنگام انتخاب و خرید هواکش پشت بامی‎ باید در نظر داشته باشید و آن هم مصرف بهینه انرژی است. قدرت موتور بعضی از هواکش ها قابل تنظیم است و از همین طریق می توان میزان انرژی مصرفی آن ها و در نتیجه هزینه های مرتبط را کنترل کرد.


image


هواکش پشت بامی چطور کار می کند؟

همانطور که می دانیم، هوای سرد سنگین تر از هوای گرم است. بنابراین، هوای گرم به سمت بالا حرکت می کند و هوای سرد در بخش هایی نزدیک‌تر به سطح زمین قرار می گیرد. این امر در محیط های بسته کاملاً‌ محسوس است. بنابراین، بدیهی است که نقاط نزدیک به سقف و پشت بام منزل، بیشترین دما را داشته باشند. علاوه بر این، پشت بام منزل همیشه در تماس مستقیم با هوای بیرون و تابش خورشید است و به همین واسطه بیشترین گرما را نیز دریافت می کند. با همین توضیحات، احتمالاً دیگر می توانید حدس بزنید که استفاده از هواکش پشت بامی تا چه اندازه می تواند در خنک کردن و یا خنک نگاه داشتن منزل شما موثر باشد. هواکش پشت بامی هوای داغ موجود در بخش های بالایی و نزدیک به سقف را تهویه کرده و از ساختمان خارج می کند تا این هوا به بخش های دیگر ساختمان سرایت نکرده و باعث گرم شدن آنجا نشود. لازم به توضیح است که در صورتی که از سیستم های خنک کننده مانند کولر استفاده می کنید، باز هم هواکش پشت بامی کارایی فراوان خواهد داشت. در صورت عدم استفاده از این هواکش، سیستم خنک کننده شما باید خیلی بیشتر کار کند و انرژی بیشتری برای خنک‌سازی محیط مصرف کند.

در صورتی که منزل شما اتاق زیر شیروانی داشته باشد،‌ تمامی این موارد بیش از پیش اهمیت پیدا می کنند. چراکه دمای اتاق زیر شیروانی معمولاً به سرعت بالا می رود و استفاده از هواکش پشت بامی‎ برای آن ها اهمیت بیشتری دارد.


image


نقش هواکش پشت بامی در جلوگیری از آسیب به سقف

پیش‌تر در مورد نقش موثر استفاده از هواکش پشت بامی‎ در تابستان ها در کاهش هزینه ها و همچنین در خنک سازی محیط توضیح دادیم. ولی لازم به ذکر است که این هواکش ها در زمستان ها نیز به شما کمک خواهند کرد. هواکش های پشت بامی طول عمر سقف ساختمان شما را از طریق کاهش رطوبت آن افزایش خواهند داد. این هواکش گردش هوا را در بخش های بالایی و در سقف ساختمان ایجاد می کند. این مورد در ساختمان هایی که اتاق زیر شیروانی دارند بیشتر به چشم می آید.

منبع1

منبع2

منبع3

ثبت نظر
khazarfan