به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188844115

فن گلخانه ای

فن گلخانه ای را بهتر بشناسیم

امروزه استفاده از گلخانه ها برای پرورش محصولات بسیار گسترش یافته است. به طوری که افراد زیادی تمایل به احداث گلخانه پیدا کرده اند. هدف از سیستم فن گلخانه ای ایجاد یک توده پایدار از هوا است که به آرامی در حال حرکت از طریق فن ها می باشد.احداث گلخانه الزاماتی را به همراه دارد که باید آن ها را رعایت کرد. یک مورد مهم از آن الزامات استفاده از فن گلخانه ای می باشد.

ورودی گلخانه اجازه می دهد هوا سرد به داخل ساختمان گلخانه نفوذ کند، اما فن گلخانه ای باید نصب شود تا هوا را از طریق کل ساختار به طور مساوی حرکت دهد. هدف اصلی فن گلخانه ای ایجاد دمای یکنواخت دز فضای گلخانه است. هیچ هوای گرم و یا هوای سرد مطلق نباید در ساختار گلخانه وجود داشته باشد، تا محیط رشد ایده آل برای گیاهان فراهم شود.

آشنایی با فن گلخانه ای

با افزایش روز به روز جمعیت بشر، نیاز او به مواد غذایی بیش از پیش شد و صنعت کشاورزی سنتی جواب گوی این حجم از نیاز ها نبود برای همین صنعت کشاورزی نیز با تغییر و تحول عمده روبه رو شد. یکی از مهم ترین قسمت هایی که به کمک کشاورزان آمد بحث تولیدات محصولات کشاورزی در گلخانه ها بود. یکی از مهم ترین مزیت گلخانه ها تولید محصولات در تمام فصول سال می باشد و برای همین هوای محیط داخل گلخانه باید معتدل و پایدار باشد. عوامل مختلفی باید رعایت بشود تا محیط گلخانه همیشه مطبوع باشد به عنوان مثال انتخاب محل احداث گلخانه، استفاده از گرم کننده ها و خنک کننده های مورد نیاز و دیگر فاکتورها نمونه هایی از عواملی است که برای احداث گلخانه و کشت محصولات در این شرایط لازم است حال یکی از مهم ترین یا حتی مهم ترین فاکتور برای یک گلخانه استفاده از فن گلخانه ای مناسب می باشد به طوری که اگر در انتخاب نوع فن گلخانه ای کوتاهی بشود، بعید نیست که در آینده ای نه چندان دور تمام محصولات از بین برود.


[(img)|1041536113941001B]


ضرورت استفاده از فن گلخانه ای در گلخانه

یکی از مهم ترین ابزار برای شاداب ماندن محصولات استفاده از فن گلخانه ای است در ادامه به جزییات وظایف فن گلخانه ای می پردازیم:

۱. کنترل دمای هوای گلخانه با فن گلخانه ای: همانطور که گفته شد فن گلخانه ای باعث کنترل دمای محیط می شود و شرایط ایده آلی را برای گیاه فراهم میکند. با افزایش یا کاهش دما داخل گلخانه، فن با استفاده از افزایش یا کاهش دبی ورودی و خروجی هوا به مقابله با این ناهنجاری پرداخته و شرایط را به حالت قبل از بحران برگرداند.

۲. کنترل میزان گردش هوا توسط فن گلخانه ای: فن گلخانه ای با گردش هوای داخل گلخانه باعث افزایش شادابی و طراوت گیاه می شود و از پژمردگی و به اصطلاح پلاسیدگی گیاه جلوگیری کرده و عملکرد آن را افزایش می دهد.

۳. جلوگیری از آفت زدگی محصولات بوسیله فن گلخانه ای: اکثر افراد از نقش فن گلخانه ای در این حیطه بی خبر می باشند غافل از این که نبود فن گلخانه ای یعنی یک محیط عالی برای حضور آفت ها و رشد و تولید مثل آنها بوده و باعث می شود به محصولات و گل و گیاه آسیب جدی وارد بشود و در ادامه نیز اگر از نقش فن گلخانه ای غافل باشیم یعنی به جای استفاده از فن گلخانه ای برای خارج کردن آفات و حشرات مضر از گزینه سم پاشی استفاده کنیم احتمال آلودگی گیاهان به مواد شیمیایی بیشتر شده و باعث افت کیفیت محصولات می شود چه بسا حتی باعث مقاوم شدن آفات به این سموم شده که باید در این صورت هزینه بیشتری برای از بین بردن این چالش بزرگ به کار ببریم. حال به جای خرید انواع سموم برای دفع آفات، فن های دمنده را نزدیک این حشرات قرار داده تا از شر این موجودات خلاص بشویم.

۴. افزایش میزان گرده افشانی: همانطور که در طبیعت جریان هوا و باد باعث گرد افشانی شده، در داخل گلخانه به دلیل بسته بودن محیط چنین شرایطی برای گل و گیاه وجود نداشته و فن گلخانه ای این وظیفه را به عهده دارد. فن گلخانه ای با ایجاد جریانات مصنوعی هوایی در داخل گلخانه شرایط محیطی را برای جابه جایی گرد ها فراهم کرده و به اصطلاح باعث تخم گذاری گیاه می شود. البته بسته به شرایط و نوع گیاه میتوان به صورت دستی نیز اقدام به گرد افشانی کرد.

۵. تنظیم رطوبت داخل گلخانه بسته به نوع گیاه متفاوت می باشد مثلا نمی توانیم برای گیاه کاکتوس رطوبت بالایی در نظر بگیریم. بخش اعظم این کنترل رطوبت به عهده فن گلخانه ای می باشد که اگر این فن ها به درستی کار نکنند باعث ازدیاد یا کمبود رطوبت موجود در هوای گلخانه می شود. از عواقب افزایش یا کاهش رطوبت در هوای گلخانه می توان به کاهش رشد گیاهان، افزایش بیماری ها، وجود کندانساسیون، خشک شدن گیاه، لقاح ناقص و ریزش شکوفه ها اشاره کرد.

۶. تامین دی اکسید کربن لازم برای فتوسنتز گیاهان: همانطور که میدانیم دی اکسید کربن ضروری ترین مواد برای ادامه حیات گیاهان و درختان در طبیعت است و گیاهان با جذب دی اکسید کربن هوای کره زمین که در نتیجه سوزاندن هیدروکربن ها و تنفس دیگر نوع جانداران بوجود آمده است، به حیات خودشان ادامه می دهند. حال در محیط کوچک و بسته گلخانه ای گاه به دلیل کاهش دی اکسید کربن در فصول مختلف رشد گیاهان به خطر می افتد و فن گلخانه ای که در قسمت های مختلف گلخانه نصب شده اند با استفاده از انتقال دی اکسید کربن خارج از گلخانه به داخل گلخانه باعث ایجاد تعادل دی اکسید کربن شده و چالش ایجاد شده را بدون اعمال خسارت و هزینه گزاف از بین می برد.


[(img)|1041535113941001B]


تهویه اتوماتیک

امروزه پیشرفت اینترنت در همه حوزه ها باعث دگرگونی صنایع مختلف شده است. بحث اینترنت اشیا که یکی از زیر شاخه های پیشرفت اینترنت است، جدیدا مورد بحث همه صاحب نظران و مهندسان در همه ی صنایع و زمینه ها شده است که صنعت کشاورزی را نیز بی نصیب نگذاشته است. به عنوان مثال فن گلخانه ای دستی و نیمه اتوماتیک امروزه به سمت اینترنتی شدن گام بر می دارند که نتیجه این امر باعث شده است که در مصرف هزینه ها و استخدام نیروی کار صرفه جویی به عمل آید. در واقع به جای خاموش و روشن کردن دستی فن گلخانه ای در زمان اضطرار، فن گلخانه ای با استفاده از حسگرهای نصب شده روی آن هوای محیط را آنالیز کرده و در اختیار مسئول مربوطه قرار می دهد. در حقیقت این فن، امکان کنترل از راه دور دبی هوای ورودی و خروجی را فراهم می کند.


مشاهده دسته بندی

هواکش مرغداری و گلخانه ای مدل SPF / ECI

khazarfan

مشخصات فنی

نام فن آکسیال

هواکش مرغداری و گلخانه ای مدل SPF / ECI

مدل فن آکسیال

SPF / ECI

برند فن آکسیال

خزرفن

کاربرد

صنعتی

ظرفیت (متر مکعب بر ساعت)

9500-43000

مشخصات فنی

سرعت چرخش موتور (دور در دقیقه)

437-1400

میزان صدا (دسی بل)

79-101

فرکانس (هرتز)

50

ولتاژ (ولت)

380

توان موتور (کیلو وات)

0.37-3

توضیحات
توضیحات

هواکش های مدل SPF&ECI در سایزهای مختلف جهت مرغداری ها و سالنهای گلخانه طراحی و تولید شده که بوسیله تعویض فولی در فصول مختلف سال ظرفیت هوادهی آنها قابل تنظیم و تغییر می باشد. فولاد مصرفی در این فن ها (ST37) ورق گالوانیزه انتخاب شده است . جنس پروانه پلیمری (پلی آمید الیاف دار ) از مواد PAG با 30% الیاف انتخاب شده که سبک وزن بودن آن موجب فشار کمتری به قطعات مکانیکی می گردد قدرت الکتروموتور صرف هوادهی بیشتر شود و با صدای کمتری نسبت به پروانه های فولادی عمل نماید . استفاده از ملزومات با کیفیت بالا موجب طول عمر و سرویس و نگهداری آسان خواهد شد . دمپرهای مکانیکی این فن ها با حداقل فشار هوا هنگام روشن و خاموش شدن به نرمی باز و بسته میشود . مکانیزم این فن ها (IP54) بگونه ای طراحی شده که به آسانی امکان شستشو و ضد عفونی در مرغداریها را میسر میسازد .

ثبت نظر
khazarfan