به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188834888

فن سانتریفیوژ فوروارد چیست

khazafan

فن سانتریفوژ فوروارد با شکل استوانه ای و تعداد زیادی تیغه کوچک در محور پروانه ساخته می شود.

فن سانتریفیوژ فوروارد

همانگونه که می دانیدفن سانتریفیوژ فوروارد دارای قابلیت های بسیار زیادی هستند و در موقعیت های مختلفی به عنوان یکی از عناصر اصلی برای تهویه و خنک کردن هوا مورد استفاده قرار می گیرند. فن ها دارای انواع مختلفی بوده و کاربرد های متفاوتی دارند. در میان انواع مختلف فن ها در این متن به معرفی فن سانتریفیوژ فوروارد خواهیم پرداخت. فن های سانتریفیوژ با تیغه های منحنی فوروارد و بکوارد در دسترس هستند. فن سانتریفیوژ فوروارد دارای اسکرول و یا غلاف است. فن سانتریفیوژ بکوارد به شکل فن چرخان طراحی شده و نیازی به بستن اسکرول ندارد. در تمامی فن های سانتریفیوژ با موتور خارجی، موتور در پروانه قرار گرفته که منجر به سرد شدن مطلوب موتور و همچنین طراحی جمع و جورتر محصول می شود.

هنگامی که حجم جریان مورد نیاز خود را مشخص کردیم، و همچنین مشخص شد که این حجم مورد نیاز فقط هوای تازه یا فرآیند خنک کنندگی است، باید این مسئله را با مقاومت در برابر جریان هوا ترکیب کنیم که فن در هنگام کار با آن روبرو می شود. سرعت جریان حجمی (در متر مکعب در ساعت) و فشار با یکدیگر ترکیب می شوند تا تبدیل به نقطه ی کاری شوند که در آن فن باید شروع به کار کردن کند. انتخابفن سانتریفیوژ فورواردکه مشخصه عملکرد آن در نقطه ی کاری مورد نیاز در نقطه ی اوج کارایی یا نزدیک آن باشد، بسیار مهم است. با استفاده از فن مناسب می توان بهره وری را به حداکثر رساند و مصرف برق و سر و صدا حاصل از فن در هنگام عملکرد نیز کاهش خواهد یافت.

نحوه عملکرد فن سانتریفیوژ فوروارد

«فن سانتریفیوژ» به دلیل جهت جریان و نحوه ورود هوا به پروانه در جهت محوری و سپس خروج از آن در محور فن، به این شکل نامیده شده است. تفاوت بین فن سانتریفیوژ فوروارد و بکوارد در جهت خروج جریان هوا از دور پروانه می باشد. با یک پروانه منحنی بکوارد، هوا در یک جهت شعاعی خارج می شود، در حالی که با پروانه فوروارد هوا از محور فن به بیرون هدایت می شود.

فن سانتریفوژ فوروارد با شکل استوانه ای و تعداد زیادی تیغه کوچک در محور پروانه ساخته می شود. فن در جهت عقربه های ساعت چرخش می کند.

بر خلاف پروانه منحنی بکوارد، پروانه منحنی فوروارد، به یک غلاف نیاز دارد تا هوایی را که با سرعت بسیار از پره پروانه می گذرد را به یک نیروی استاتیک پایین تر تبدیل کند. شکل غلاف نیز جریان هوا را به خروجی هدایت می کند. این نوع غلاف معمولاً اسکرول نامیده می شود. با این حال، می توان آن را حلقه یا غلاف سیرککو نیز نامید. معمولاً فنی را که با نصب پروانه منحنی فوروارد در یک غلاف اسکرول به دست می آید را با عنوان فن سانتریفیوژ فوروارد می شناسیم.


image


انواع فن سانتریفیوژ فوروارد

دو نوع فن وجود دارد که از موتور پروانه منحنی فوروارد استفاده می کنند:

فن تک ورودی ، هوا را از یک طرف غلاف و از طریق ورودی کناری خود جذب کرده و آن را به خروجی مربعی هدایت می کند (این کار را با یک فلنج نصب شده انجام می دهد).

فن دو ورودی ، دارای یک محفظه پیمایش گسترده است و هوا را از هر دو طرف اسکرول به داخل می کشد و سپس آن را به خروجی مربعی گسترده تر می رساند.

در مقابل در فن سانتریفیوژ بکوارد، قسمت مکش، هوا را از مرکز فن به داخل هدایت می کند که منجر به تغییر جهت 90درجه ای جریان هوا ورودی و خروجی می شود.

بهترین عملکرد فن سانتریفیوژ فوروارد در چه حالتی است؟

فن باید در محدوده بهینه خود انتخاب شود که به عنوان نقطه عطف منحنی مشخصه آن، شناخته می شود. نقطه کارایی حداکثر فن سانتریفیوژ فوروارددر نزدیکی حد فشار بالا در منحنی مشخصه فن قرار دارد که در این نقطه، فن در کم صداترین حالت ممکن کار خواهد کرد. در صورت کار کردن فن در خارج از محدوده بهینه (در شرایطی که شدت و حجم جریان بالا باشد) آشفتگی و عملکرد آیرودینامیکی تیغه ی پروانه در این شرایط موجب ایجاد نویز و سر و صدای فن می شود. در فشار های کم و جریان های با حجم بالا باید توجه اصلی به دمای عملیاتی موتور تحت بار معطوف شود، زیرا ممکن است موتور دچار گرمای بیش از حد شود.

منبع1

منبع2

منبع3

منبع4

منبع5

مقاله مرتبط
ثبت نظر
khazarfan