به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188834888

سیستم تهویه پارکینگ چیست

khazafan

سیستم تهویه پارکینگ یکی دیگر از این نمونه ها است که در پاسخ به یک نیاز و یک چالش طراحی و ساخته شده است.

سیستم تهویه پارکینگ

استفاده از سیستم های تهویه هوا در مکان های مختلف تبدیل به امری ضروری شده است. سیستم تهویه هوا عنوانی بسیار کلی است که به سیستم ها و تجهیزات مختلفی اطلاق می شود. در واقع، از انواع سیستم های تهویه هوا خانگی مانند کولر گرفته، تا سیستم ها و تجهیزات پیشرفته مورد استفاده در صنایع مختلف، همگی را می توان زیر مجموعه ای از سیستم های تهویه هوا دانست. سیستم تهویه پارکینگی دیگر از این نمونه ها است که در پاسخ به یک نیاز و یک چالش طراحی و ساخته شده است. استفاده از سیستم تهویه پارکینگ ضرورت و اهمیت بسیار بالایی دارد. دلیل این امر وجود و تجمع گازهای خطرناک و سمی در محیط های زیر زمینی و پارکینگ ها است. به صورت خلاصه، در مورد سیستم تهویه پارکینگ می توان بیان داشت که، از آنجایی که عمل تهویه هوا در محیط های زیر زمینی و پارکینگ ها با همان روش هواکش‌ های مختلف موجود در بازار انجام نمی شود (دلیل آن عدم دسترسی مستقیم و کوتاه پارکینگ‌های زیر زمینی به محیط های فضای باز است)، به منظور تهویه هوا در این محیط ها دستگاه هایی ویژه و مخصوص طراحی شده است. سیستم تهویه پارکینگ که یکی از مهم و پر کاربردترین آن ها جت فن ها هستند، از طریق روش های مختلفی اقدام به ایجاد جریان و جابجایی هوای آلوده در محیط های پارکینگ های زیر زمینی می کنند.


image


چرا استفاده از سیستم تهویه پارکینگ ضروری است؟

در محیط های شهری و ساختمان هایی که دارای پنجره‌هایی رو به بیرون هستند، گازهای آلوده و سمی مختلف از طریق جریان هوا منتقل شده و در یک مکان محبوس نمی شوند. ولی در محیط های زیر زمینی، و به عنوان مثال پارکینگ های زیر زمینی، دسترسی به هوای پاک و جریان هوا وجود ندارد و بنابراین لزوماً باید از سیستم تهویه پارکینگ استفاده شود. در محیط های این چنینی، به علت تردد وسایل نقلیه و وجود گازها و آلاینده های مختلف مانند کربن مونوکسید، اکسید نیتروژن و گاز ال‌پی‌جی، استفاده از سیستم های تهویه ضرورت بسیار بالایی دارد و در صورتیکه عمل تهویه هوا به درستی انجام نگیرد، این گازها حتی ممکن است به سلامت شما آسیب برسانند. این امر در خصوص تونل های طولانی، پارکینگ های طبقاتی که چندین طبقه به زیر زمین می روند و همچنین پارکینگ‌های بسیار طول اهمیت بالاتری دارد.


image


سیستم تهویه پارکینگ چطور کار می کند؟

انواع مختلفی از سیستم تهویه پارکینگ طراحی و عرضه می شود. یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین آن ها، سیستم های جت فن هستند. به صورت کلی، از آنجایی که در پارکینگ ها دسترسی به هوای آزاد وجود ندارد، یک سیستم تهویه پارکینگ معمولاً از طریق ایجاد جریان اقدام به تهویه هوا می کند. البته پیش از هر چیز، این نکته را باید در نظر داشت که در سیستم های این چنینی، استفاده از 1 هواکش کافی نخواهد بود و شاید به همین خاطر است که آن ها را سیستم تهویه پارکینگ می خوانیم. چراکه عموماً چندین دستگاه و هواکش در کنار یکدیگر به عنوان اجزاء مختلف یک سیستم کار می کنند تا در نهایت هوای آلوده محیط تهویه شود. اگر جت فن را به عنوان یکی از نمونه های سیستم تهویه پارکینگ در نظر بگیریم، در مورد سازوکار این سیستم می توان گفت که دستگاه های سیستم تهویه پارکینگ از طریق انجام عمل مکش و پرتاب باد تهویه را انجام می دهند.


image


هر دستگاه سیستم تهویه پارکینگ از یک سمت خود هوای آلوده را مکش می کند و از سمت دیگر خود آن را با فشار بیشتری به بیرون پرتاب می کند. این امر در حقیقت باعث ایجاد جریان هوا می شود. در یک سیستم تهویه پارکینگ، دستگاه ها با استفاده از همین ساز و کار، هوا را از بخش های مختلف پارکینگ تهویه می کنند. به عنوان مثالی ساده، در نظر بگیرید که هوای مکش و سپس پرتاب شده توسط هواکش A، در ادامه‌ی مسیر توسط هواکش B (که برای مثال در فاصله 10 متری آن قرار دارد) در ابتدا مکش و سپس پرتاب می شود. در ادامه، هواکش C و ... نیز همین کار را انجام می دهند و به همین طریق هوا در پارکینگ به جریان افتاده و از سمت خروجی آن را خارج می کنند.

ثبت نظر
khazarfan