به سایت خزر فن خوش آمدید

پست الکترونیک

info@khazarfan.com

تلفن دفتر مرکزی

02188834888

جت فنf300 چیست

khazafan

جت فن f300 نوعی هواکش آکسیال است، ولی به خاطر ساختار و ویژگی های پروانه خود، هم دبی حجمی بالاتر و هم فشار استاتیک بالاتری دارند.

جت فنf300 چیست؟

به منظور معرفی جت فن f300، در ابتدا لازم است انواع هواکش را شناخته، و سپس تفاوت جت فن با سایر هواکش ها را در نظر بگیریم و در انتها جت فن F300‎ را مورد بررسی و معرفی قرار دهیم. برای شروع، خوب است این نکته را مد نظر بگیریم، که ساختمان های مسکونی، مجموعه های اداری، مجموعه تجاری و یا ساختمان های صنعتی و کارخانه ها، همگی در یک مورد وجه اشتراک دارند: لزوم استفاده از سیستم هواکش و تهویه. تمام هواکش ها، فارغ از نوع و امکانات جانبی، سازوکاری مشخص دارند و آن هم انتقال هوا از یک بخش به بخشی دیگر است. به عنوان مثال، یک هواکش پروانه ای ساده تنها مقدار مشخصی از هوا را (بر اساس اندازه،‌ قدرت موتور و سرعت چرخش خود) به بیرون روانه کرده و هوا پاکیزه و تازه را از فضای بیرونی به داخل وارد می کند. سایر سیستم های تهویه هوا مانند کولرها نیز سازوکار چندان متفاوتی ندارند.


image


یکی از چالش هایی که سیستم های تهویه هوا و هواکش ها با آن روبرو هستند، توانایی کارکرد آن ها در محیط های زیر زمینی و چند طبقه مانند پارکینگ های طبقاتی و تونل ها است. در محیط های این چنینی، به علت تردد وسایل نقلیه و وجود گازها و آلاینده های مختلف مانند کربن مونوکسید، اکسید نیتروژن و گاز ال‌پی‌جی، استفاده از سیستم های تهویه ضرورت بسیار بالایی دارد. بسته به میزان تردد وسایل نقلیه در این محیط ها و همچنین طول آن ها، میزان آلاینده در این محیط ها نیز متفاوت خواهد بود و حتی ممکن است جان انسان را نیز تهدید کند. اگر تا به حال از تونل های بزرگ و طولانی عبور کرده باشید، احتمالاً متوجه سیستم های تهویه بزرگی شده باشید که که در سقف تونل قرار گرفته اند. این سیستم های تهویه، همان جت فن ها هستند و جت فن f300 نیز یکی از پرکاربردترین انواع آن ها است.

بنابراین، جت فن F300‎ مدلی خاص از انواع جت فن است. جت فن ها را می توان نوعی هواکش آکسیال و یا توربوفن نامید. ولی چرا از جت فن ها در محیط های محصور و زیر زمین استفاده می شود؟‌ دلیل استفاده از جت فن f300 و سایر جت فن ها در نقاط این چنینی، ساختار پره های آن ها است. جت فن هم قادر به مکش و هم قادر به میدن هوا است. بنابراین، جت فن را می توان ترکیبی از اگزاست فن (exhaust fan) و بلوئر فن (blower fan) دانست. همانطور که پیش تر بیان شد، جت فن f300 نوعی هواکش آکسیال است، ولی به خاطر ساختار و ویژگی های پروانه خود، هم دبی حجمی بالاتر و هم فشار استاتیک بالاتری دارند. طبق آنچه گفته شد، جت فن f300 یکی از انواع جت فن است. در این مدل، f300 به معنای طول پره های این نوع هواکش و هم به معنای میزان گرمایی است که هواکش قادر است در طول یک ساعت خارج سازد. به عبارت دیگر، جت فن f300 قادر است تا 300 درجه سانتی گراد گرما را در طول یک ساعت مکیده و سپس آن را بدمد.

مزایا استفاده از جت فن f300

همانطور که بیان شد، استفاده از جت فن F300‎ به صورت خاص و جت فن ها به صورت کلی، در مکان های زیر زمینی انجام می شود. جت فن ها می توانند هوای آلوده را به سرعت و البته با امنیت بسیار بالا خارج سازند. البته سیستم های تهویه دیگری هم قادر هستند این کار را انجام دهند، ولی از لحاظ اقتصادی، اشغال فضا،‌ نصب و هزینه های نگهداری، استفاده از انواع جت فن بسیار مقرون به صرفه تر است.

<Br>

image

<Br>

استفاده از جت فن f300 کاملاً ایمن و بسیار اقتصادی است. کاری که جت فن f300 انجام می دهد،‌ در واقع کمک به جریان هوای طبیعی محیط است. هر محیط در هرحال یک جریان هوای ورودی و یک جریان هوای خروجی دارد. جت فن ها در این مسیر قرار می گیرند و جابجایی هوا در این نقاط را تسهیل می کنند. البته جابجایی هوا در محیط هایی که از جت فن f300 استفاده می کنند، سرعت و شدت چندان بالایی ندارد، ولی عمل تهویه هوا به صورت پیوسته انجام می شود.

از انجایی کهجت فن F300‎ تنها در نقاط خاصی از محیط نصب می شوند،‌ نصب جت فن در یک مجموعه پارکینگ و یا یک تونل، تنها 0/5 درصد از سطوح سقف آنجا را اشغال خواهد کرد. بنابراین، فضای کافی برای نصب سایر تجهیزات فنی موجود خواهد بود و آلودگی بصری محیط نیز کاهش پیدا خواهد کرد. اگر قصد استفاده از جت فن f300 در پارکینگ های طبقاتی را دارید، حتی می توانید ارتفاع هر طبقه را کمتر از حد معمول در نظر بگیرید و از این طریق در زمان و هزینه های ساخت و ساز صرفه جویی کنید.

منبع1

منبع2

منبع3

منبع4

ثبت نظر
khazarfan